UMWO, RZ/Rynek Zdrowia | 08-05-2017 09:27

Opole: w ramach budżetu obywatelskiego pomogą pacjentkom onkologicznym

Opolskie Centrum Onkologii walczy w ramach marszałkowskiego budżetu obywatelskiego o nowoczesny system chłodzenia głowy wspierający leczenie przeciwnowotworowe.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Utrata włosów to jeden z najczęściej obserwowanych ubocznych skutków chemioterapii. Zdarza się, że taka perspektywa jest przyczyną odmowy leczenia. NFZ refunduje peruki, te jednak są produkowane ze sztucznych włosów, które przy wyższej temperaturze powietrza są uciążliwe w noszenie.

Z tego powodu Opolskie Centrum Onkologii zamierza swoim pacjentkom zaproponować system chłodzenia skóry głowy, który zmniejszając dopływ krwi do mieszków włosowych i sprawia, że w trakcie leczenia dociera tam mniej leków chemioterapeutycznych krążących we krwi. To chroni włosy przed wypadaniem.

System składa się z miękkiego i delikatnego silikonowego czepka podłączonego przewodami do jednostki chłodzącej. Płyn chłodzący doprowadzany jest do sieci kanalików wewnątrz czepka. Czepki wyposażone są w czujniki temperatury, a cały proces chłodzenia jest komputerowo monitorowany.

Koszt systemu to 150 tys. zł. 

Więcej: budzet.opolskie.pl