Opole: niska frekwencja na szkoleniu onkologicznym dla lekarzy POZ

NFZ zorganizował w woj. opolskim szkolenia dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dotyczące diagnozowania nowotworów - w ramach tzw. pakietu onkologicznego. Frekwencja była mizerna.

Szkolenie zbojkotowali lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim. Powodem tej decyzji jest wiele zastrzeżeń do samego pakietu - informuje Nowa Trybuna Opolska.

- W planowanych zmianach w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych główną rolę odgrywa właściwa diagnostyka onkologiczna pacjenta na poziomie POZ. Dlatego niezbędnym elementem jest przeprowadzenie szkolenia lekarzy z tego zakresu - informował we wcześniejszych rozmowach z portalem rynekzdriowia.pl Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Wyjaśniał, że planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla co najmniej 10 tys. lekarzy POZ w latach 2014-2015, w tym dla nie mniej niż 3 tys. w 2014 r. Będą one organizowane na terenie całej Polski w formie warsztatów z wykorzystaniem technik interakcyjnych.

Powstanie także internetowa platforma informacyjno-edukacyjna: portal internetowy zawierający informacje z zakresu onkologii, wykłady oraz materiały edukacyjne i szkoleniowe dla uczestników szkoleń. Platforma umożliwi komunikację lekarzy POZ oraz specjalistów z zakresu onkologii.

W minioną sobotę (11 października) odbyły się w woj. opolskim 4 szkolenia poświęcone tzw. pakietowi onkologicznemu. Na jedno, w Krapkowicach, przyszło 7 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Na drugim, w Prudniku, zjawiły się 2 osoby.

Lepsza frekwencja była w Opolu, gdzie w dwóch szkoleniach uczestniczyło łącznie 70 lekarzy. Ogółem zainteresowanie szkoleniami było niewielkie, zważywszy na to, że na Opolszczyźnie pracuje ok. 700 lekarzy POZ. Połowa należy do Porozumienia Zielonogórskiego, to oni zbojkotowali szkolenia.

Adam Tomczyk, szef Porozumienia Zielonogórskiego na Opolszczyźnie, członek zarządu krajowego wyjaśnia, że taką decyzję podjęto dużo wcześniej, na zarządzie w Warszawie i obowiązuje ona w całym kraju. Powodem decyzji jest uznanie, że szkolenia organizowane przez NFZ mają charakter administracyjny, a nie merytoryczny. Instruuje się na nich lekarzy, jak mają się rozliczać z kontraktów, a w ogóle nie ma mowy o tym, z czego badania wykrywające nowotwory będą opłacane.

Dr Tomczyk zauważa, że dopóki nie ma rozporządzeń wykonawczych, udział w takich szkoleniach nie ma sensu.

Łukasz Sendecki z opolskiego NFZ, który m.in. prowadził sobotnie szkolenia w Opolu, twierdzi, że lekarze POZ mogli się na nich dowiedzieć wielu rzeczy. Była na nich mowa m.in. o tym, jakie dodatkowe badania będą mogli zlecać od 1 stycznia oraz jak ma wyglądać tzw. szybka ścieżka onkologiczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH