Operacje wybudzeniowe i inne metody walki z glejakami mózgu

W ostatnich latach poszukuje się i wprowadza nowe metody diagnostyki i leczenia glejaków mózgu. Jednak przełomu, który pozwalałby na radykalną zmianę w sposobach skutecznego leczenia, wciąż brakuje. Dlatego każdy przypadek należy traktować indywidualnie i walczyć o jak najdłuższe przeżycie w możliwym komforcie i jak najlepszej aktywności życia pacjenta.

O tym czym są glejaki mózgu, diagnostyce i metodach ich leczenia rozmawiamy z dr hab. med. Ryszardem Czepko, specjalistą neurochirurgii i neurotraumatologii, na co dzień kierującym Odziałem Neurochirurgii Scanmed Szpitala św. Rafała w Krakowie.

Co to jest glejak mózgu? I jakie typy glejaków można wyróżnić?

Żeby lepiej zrozumieć czym jest glejak, należy uzmysłowić sobie jak wygląda struktura mózgu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że mózg składa się z tkanki nerwowej, czyli neuronów i ich wypustek łączących poszczególne neurony oraz tkanki podporowej, czyli gleju. Glejaki wywodzą się właśnie z gleju, są zatem nowotworami pierwotnymi mózgu. Co oznacza, że - w odróżnieniu od guzów przerzutowych - wywodzą się z komórek znajdujących się już w normalnych warunkach w ośrodkowym układzie nerwowym.

Czyli jak rozumiem, glejak to nowotwór pierwotny. To jedyny podział, którym można go sklasyfikować?

Nie, wśród glejaków, czyli nowotworów pierwotnych wyróżnia się gwiaździaki, skąpodrzewiaki, wyściółczaki oraz guzy mieszane, w zależności od tego z jakiej linii komórkowej gleju powstają. Najczęściej - w około ¾ przypadków - mamy do czynienia z gwiaździakami. Nowotwory te sklasyfikowane są zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i dzielą się na cztery kategorie zgodnie ze stopniem złośliwości (stopnia atypii komórek, dynamiki dzielących się komórek, zakresu martwicy oraz proliferacji naczyniowej). Glejaki III i IV stopnia to guzy o wysokim stopniu złośliwości, szybko rosnące (gwiaździaki anaplastyczne i glejak wielopostaciowy - high grade gliomas - HGG). Glejaki I i II stopnia - o niskim stopniu złośliwości (low grade gliomas - LGG) - są stosunkowo łagodne, wolno rosną i cechuje je dobre rokowanie po usunięciu chirurgicznym.

Najbardziej agresywną formą glejaka jest glejak wielopostaciowy - glioblastoma multiforme (GBM), który może rozwinąć się od początku (pierwotnie) jako taka forma guza - w większości u osób po 50. roku życia - lub też wtórnie poprzez zezłośliwienie (transformację) glejaka II i III stopnia, co najczęściej zdarza się w wieku poniżej 40. roku życia, a czas takiej transformacji zajmuje od 1 do 10 lat. Jakie są pierwsze symptomy tej choroby?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH