Onkologia: lista wyzwań terapeutycznych i organizacyjnych FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

17 centrów onkologii, placówek o najwyższej referencyjności, świadczących usługi w zakresie 50 proc. wszystkich świadczeń onkologicznych dla polskich pacjentów, jest obecnie zadłużonych na kwotę ponad 500 mln zł - informował 23 października dr Janusz Meder podczas sesji „Onkologia - wyzwania terapeutyczne i organizacyjne” podczas XIII Forum Rynku Zdrowia.

To pokazuje konieczność doszacowania wyceny procedur, co - na szczęście - dostrzegają nie tylko centra onkologii, ale także Ministerstwo Zdrowia i NFZ - dodał prezes Polskiej Unii Onkologii, kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie.

Prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Oddziału Centrum Onkologii - Instytutu w Gliwicach, odniósł się z kolei do idei utworzenia sieci szpitali onkologicznych. - Wierzymy, że centra onkologii, największe pełnoprofilowe placówki onkologiczne, są w stanie najlepiej zrealizować cel, jakim jest koordynowana, kompleksowa opieka nad pacjentem onkologicznym, rozumiana całościowo, łącznie z całą otoczką świadczeń wspierających leczenie - mówił specjalista.

Kwestia finansowania
Dodał, że to właśnie centra onkologii powinny najbardziej skorzystać na wycenie świadczeń, przy czym wycena ta nie powinna polegać tylko na zsumowaniu kosztów i liczby realizowanych świadczeń, ale musi brać też pod uwagę tzw. wartość dodaną, rozumianą jako np. oszczędność czasu czy właściwa organizacja leczenia.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, przypomniał, że jeśli chodzi o wyniki leczenia, nadal dzieli nas od krajów Europy Zachodniej 10-15 punktów procentowych.

- O tyle jesteśmy od nich gorsi. Ale jeśli porównamy wyniki leczenia wybranych nowotworów w największych polskich centrach onkologii z wynikami osiąganymi w „starej” UE okaże się, że są one porównywalne. To pokazuje, jak wielką rolę odgrywają te ośrodki i tłumaczy, dlaczego tak dążymy do tego, aby każdy polski pacjent onkologiczny, niezależnie od tego, w jakiej części kraju mieszka, miał równy dostęp do leczenia na takim poziomie - wyjaśniał.

P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna podjął wątek wyceny procedur w onkologii. - Z mojej wiedzy wynika, że w przypadku procedur onkologicznych AOTMiT planuje przegląd na 2018 r., ale należy mieć na uwadze, że jest to praca na wiele miesięcy - mówił.

Dodał, że NFZ może podejmować jedynie działania doraźne, takie jak np. zwiększenie wyceny hospitalizacji do radioterapii, ponieważ jej obniżenie w związku z wdrożeniem pakietu onkologicznego spowodowało straty centrów onkologii wynoszące ok. 300 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH