- Jeśli chodzi o nasze rekomendacje, warto rozważyć zastosowanie instrumentów fiskalnych i opodatkowanie produktów żywnościowych, które szkodzą zdrowiu. Potrzebna jest także centralizacja ośrodków leczących raka jelita grubego (Colorectal Cancer Units) szczególnie w zakresie chirurgii onkologicznej. Oprócz ośrodków o wysokiej referencyjności powinno rozwijać się także sieciowanie - dodała.

Jak zwróciła uwagę Ewelina Żarłok, ekspert Fundacji Onkologia 2025, partner zarządzająca Revelva Concept, do zarządzania systemem ochrony zdrowia niezbędne są dane: - Proces informatyzacji w ochronie zdrowia wymusza na lekarzach prowadzenie dokumentacji elektronicznej, ale ma ona charakter głównie rozliczeniowy. Inną sprawą jest jednak ocena jakości i sprawności systemu, które to kwestie uwzględniliśmy w naszym raporcie, przygotowanym na podstawie wytycznych do akredytacji Breast Unit.

- Widzimy w tym zakresie dobre połączenie medycyny i zarządzania w ochronie zdrowia - mówiła. Przypomniała, że w raporcie wykorzystane zostały dawno zdefiniowane wskaźniki jakości opracowane m.in. przez SIS. Jeśli chodzi o dane, pobrano je z systemów informatycznych BCO oraz WIM.

- Naszym głównym celem było przygotowanie wskaźników jakości oraz wskazanie obszarów wymagających zmian. Analizowaliśmy dane związane m.in. z czasem oczekiwania na badania czy też standardami postępowania klinicznego. Dane są dla nas podstawą wprowadzania procesu zarządzania jakością: określają punkt wyjścia, cel do poprawy i nieustanny monitoring. Ich ciągłe gromadzenie jest zatem istotne dla całego przedsięwzięcia - wyjaśniała Ewelina Żarłok.

- Ponadto dostępność danych daje możliwość dyskusji publicznej, oceny, porównania się z innymi, ale stanowi także informację, bardzo poszukiwaną, dla pacjenta - dodała.

Zaawansowany rak piersi
Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie oceniła podczas sesji sytuację polskich pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi. - Chore z rozsianą postacią raka piersi żyją stosunkowo długo, bo nawet kilkanaście lat, w porównaniu z chorymi na inne nowotwory. Dlatego wydaje się, że jeśli chodzi o dostępność leczenia, pacjentki te powinny być traktowane w sposób szczególny - zaznaczyła specjalistka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH