- Jest także kwestia Jednorodnych Grup Pacjentów. We współpracy z centrami onkologii zamierzamy się im przyjrzeć i wyodrębnić świadczenia, które zdecydowanie wymagają doszacowania - zapowiedział Andrzej Jacyna. Zauważył, że NFZ ma też otrzymać w tym roku dotację (jej dokładna wysokość nie jest jeszcze znana), która zostanie przeznaczona na zapłatę za nadwykonania za rok 2017, co pozwala mieć nadzieję, że sytuacja szpitali onkologicznych ulegnie dzięki temu poprawie.

- Liczymy, że wspomniane środki mogą być dostępne pod koniec listopada - podkreślił prezes Funduszu. Dodał, że nakłady na onkologię rosną rok do roku, a w roku bieżącym jest to kwota 6 mld 138 mln zł.

Rak jelita grubego
Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, przedstawiła raport dotyczący sytuacji pacjentów z rakiem jelita grubego wskazując, że ogniskuje on wyzwania stojące przed całą polską onkologią. Zwróciła uwagę, że niezbędne są działania profilaktyczne oraz edukowania społeczeństwa, a szczególnie dzieci i młodzieży, w zakresie czynników ryzyka tego nowotworu.

- Działania przyniosą lepsze efekty, jeśli będą realizowane we współpracy wielu resortów, w tym, oprócz resortu zdrowia, także np. sportu czy edukacji - zaznaczyła. Przypomniała, że na wszystkie świadczenia diagnostyczne i terapeutyczne związane z rakiem jelita grubego NFZ wydaje obecnie ok. 817 mln zł. Na program badań przesiewowych wydana została z kolei w 2016 r. kwota 30 mln zł.

- I to jest pole, na którym odnosimy sukcesy, bowiem w porównaniu do 2015 r. udało się zwiększyć liczbę osób biorących udział w badaniu o niemal 100%. To pokazuje, że mamy pomysł na profilaktykę, a jednocześnie mobilizuje do edukowania na temat tego badania oraz rozszerzenia dostępu do znieczulenia do kolonoskopii - wskazała dr Gałązka-Sobotka.

Dlaczego ważne są dane?
Przekonywała, że choroby onkologiczne stanowią wyzwanie dla państwa, ponieważ generują one czterokrotnie wyższe koszty pośrednie, niż koszty bezpośrednie. W raku jelita grubego te drugie wynoszą od 289 do 440 mln zł, w zależności od przyjętej metody, ale koszty pośrednie liczone są już w miliardach złotych.

Zaznaczyła, że jeśli chodzi o dostępność nowych terapii, w raku jelita grubego wygląda to podobnie jak w innych nowotworach: dobrze zabezpieczone są pierwsze linie leczenia, gorzej sytuacja wygląda natomiast w przypadku kolejnych linii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH