W jego ocenie największym od dwóch lat hitem w onkologii pozostaje immunoterapia - działanie na punkt kontroli odpowiedzi immunologicznej PD-1, PD-L1.

- 2-letnie przeżycia dla chorych leczonym niwolumabem wynoszą aż 60 proc. Terapia ta zapewnia długotrwałą kontrolę choroby przy jednoczesnym zapewnieniu pacjentowi dobrej jakości życia. Obecnie mamy w klinice ok. 200 chorych leczonych przeciwciałami anty-PD-1 oraz taką samą grupę leczoną inhibitorami BRAF i MEK. Osiągane wyniki są bardzo dobre, niczym nie różnią się od tych podawanych w badaniach - wskazywał prof. Rutkowski.

Dodał, że pozostaje jeszcze rak podstawnokomórkowy skóry, który należy do nowotworów najczęściej spotykanych, ale w postaci zaawansowanej jest chorobą rzadką.

- Szacujemy, że w Polsce problem ten dotyczy ok. 50 osób rocznie. Przez lata nie było skutecznego leku, który można u tych pacjentów zastosować, ale obecnie mamy inhibitory Hedgehog, które działają u większości chorych i stanowią jedyną alternatywę dla osób, które z powodu drastycznych zmian na skórze latami nie wychodzą z domu, tracąc możliwość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i już nie tylko wysoką, ale jakąkolwiek jakość życia. Lek nie jest jednak u nas refundowany - zaznaczył specjalista.

Rak trzustki
Prof. Wiesław Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM przypomniał, że co roku odnotowujemy w Polsce ok. 3,5 tys. zachorowań na raka trzustki, głównie u osób po 65. r.ż.

Nowotwór rozwija się bardzo długo i tylko u niewielkiej części chorych (ok. 20 proc.) diagnozowany jest na etapie na tyle wczesnym, że można leczyć go operacyjnie, tj. jedyną metodą prowadzącą do wyleczenia. W pozostałych przypadkach chodzi jedynie o przedłużenie życia pacjenta.

- Od ponad 10 lat dla polskich pacjentów z rakiem trzustki dostępna jest gemcytabina, która stanowiła jedyną w zasadzie możliwość leczenia. Następnie pojawił się trójlekowy schemat FOLFIRINOX, a później skojarzenie gemcytabiny z nab-paklitakselem - wymieniał ekspert.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH