Onkolodzy zabiegają o drugą edycję NPZChN na lata 2016-2025

Środowisko onkologiczne zabiega o utworzenie drugiej edycji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN). Między innymi w tym celu onkologiczne towarzystwa naukowe podpisały w styczniu br. umowę o współpracy z Koalicją Pacjentów Onkologicznych - przypomina prof. Jacek Fijuth przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Chcielibyśmy, aby nowy Program był wspólnym dziełem specjalistów i pacjentów. Uważamy NPZChN za bardzo ważny dokument, który poprzez nakreślenie długofalowych celów i zagwarantowanie środków finansowych w budżecie państwa pozwoli wyrównać, wciąż niekorzystne dla Polski, wskaźniki wyleczalności z nowotworów złośliwych.

Uważamy, że NPZChN pozwoli, przynajmniej w określonym zakresie, na częściowe zrealizowanie zapisów Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024, strategicznego dokumentu opracowanego przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne w ubiegłym roku.

Intensyfikacja prac nad opracowaniem Programu jest pilnym zadaniem powołanej przez Ministra Zdrowia w ubiegłym miesiącu, Krajowej Rady do spraw Onkologii. W skład Rady wchodzi czterech członków Zarządu Głównego PTO (profesorowie: Fijuth, Góźdź, Jassem i Rutkowski). W swoich pracach Krajowa Rada powinna oprzeć się na krytycznej ocenie dotychczasowej realizacji NPZChN.

Krajowa Rada ds. Onkologii powinna uwzględnić fakt, że dotychczasowe sposoby upowszechniania w społeczeństwie polskim wiedzy na temat czynników powstawania nowotworów oraz wpływu stylu życia na ryzyko zachorowania na nowotwory były zdecydowanie niewystarczające. Nie spełniły oczekiwań wdrożone programy wczesnego wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego.

Zgłaszalność na powyższe badania populacyjne była zbyt niska. Istnieje konieczność podjęcia w tym zakresie zdecydowanie szerszych i efektywniejszych działań edukacyjnych. Bez wątpienia w przyszłych działaniach należy zwrócić większą uwagę na efektywność prowadzonych działań i zapewnić szerszy zasięg prowadzonych akcji w poszczególnych województwach.

Wydaje się zasadne, aby działania prowadzone w ramach NPZChN były realizowane przez współudziale organizacji pacjenckich i innych instytucji pozarządowych.

Nadrzędnym i wieloletnim celem Programu powinno być zrównanie wyleczalności z nowotworów złośliwych pomiędzy Polską i krajami Wspólnoty Europejskiej. Doraźnym celem w krótszej perspektywie powinno być zrównanie dostępności do diagnostyki i leczenia dla wszystkich obywateli naszego kraju.

W tym celu, w trybie pilnym, powinny być opracowane mapy potrzeb w zakresie diagnostyki onkologicznej i dostępności do wielospecjalistycznego leczenia onkologicznego. Docelowo, zgodnie z założeniami Strategii Walki z Rakiem w Polsce, powinna zostać utworzona sieć ośrodków szybkiej diagnostyki onkologicznej. Ośrodki te powinny uzyskać certyfikat nadany przez kompetentną jednostkę organizacyjną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH