Onkolodzy z Houston szkolą lekarzy Euromedic

Onkolodzy z The Methodist Hospital (TMH) z Houston po raz kolejny przeprowadzą szkolenie polskich lekarzy i fizyków medycznych z firmy Euromedic. Jednym z efektów współpracy będzie opracowanie, a następnie opublikowanie w formie książkowej broszury szczegółowych standardów leczenia nowotworów za pomocą radioterapii.

Szkolenie będzie dotyczyło najnowszych metod leczenia nowotworów ginekologicznych oraz prostaty, w różnych stadiach zaawansowania tych chorób. Spotkanie poprowadzi prof. Brian Butler, wybitny specjalista w zakresie radioterapii, współtwórca i pionier metody IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy).

Czytaj: Prof. Brian-Butler: napromienianie metodą IMRT jest precyzyjne jak strzał snajpera

W czasie szkolenia TMH lekarze będą również świadkami pierwszego w Polsce napromieniania w technice Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) z zastosowaniem akceleratora ze 160-listkowym kolimatorem. Zabieg zostanie przeprowadzony w Międzynarodowym Centrum Onkoterapii Euromedic w Otwocku.

- Dzięki nowoczesnej technice VMAT ramię akceleratora emitującego promieniowanie porusza się bardzo szybko, dlatego radykalnemu skróceniu ulega czas napromieniania - z kilkunastu minut w przypadku tradycyjnej radioterapii do zaledwie 90-180 sekund. Metoda ta jest wyjątkowo bezpieczna, ponieważ minimalizuje ryzyko poruszenia się pacjenta podczas leczenia i niemal eliminuje napromienianie zdrowych tkanek - mówi dr n. med. Andrzej Radkowski, kierownik ośrodka MCO Euromedic w Otwocku.

Amerykańscy naukowcy z Houston współpracują z firmą Euromedic Onkoterapia od półtora roku. W ciągu każdego z cyklu spotkań szczegółowo omawiane są metody leczenia poszczególnych rodzajów nowotworów. W trakcie majowego spotkania wypracowane zostały dokładne standardy leczenia nowotworów głowy i szyi oraz wybranych nowotworów ginekologicznych. Wystandaryzowane procedury leczenia tych schorzeń zostały oficjalnie opublikowane na Międzynarodowej Konferencji ASTRO, która odbyła się 22-25 września w Atlancie.

Przy okazji szkolenia zostanie odsłonięta w Otwocku tablica potwierdzająca status Międzynarodowego Centrum Onkoterapii jako oficjalnej partnerskiej placówki medycznej The Methodist Hospital w Houston.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH