Onkolodzy w sprawie powołania Narodowego Instytutu Raka PTO postuluje powołanie Narodowego Instytutu Raka. Fot. Archiwum

Polskie Towarzystwo Onkologiczne wystosowało list do ministra zdrowia Mariana Zembali w sprawie powołania Narodowego Instytutu Raka. PTO wielokrotnie wskazywało na konieczność powstania tego typu instytucji.

"Polska jest wciąż na ostatnich miejscach w europejskich rankingach w zakresie wykrywalności i leczenia chorób nowotworowych. Mimo iż sytuacja systematycznie się poprawia, dalej obserwujemy niedobór środków finansowych i specjalistycznej aparatury" - napisał przewodniczący zarządu PTO prof. Jacek Fijuth.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne wielokrotnie zwracało uwagę na dostępność do leczenia onkologicznego, w tym szczególnie do radioterapii. W ostatnich dniach Towarzystwo przygotowało raport "Stan dostępności do leczniczych świadczeń onkologicznych w Polsce - analiza i rekomendacje”, w którym wskazuje białe plamy polskiej onkologii.

"Należy wyrównywać szanse pacjentów w dostępie do leczenia onkologicznego. Należy także tworzyć takie ośrodki, które pozwolą podejmować próby zapobiegania powstawania i rozwoju chorób nowotworowych. Narodowy Instytut Raka będzie ważnym punktem na mapie polskich ośrodków merytorycznych, skupiającym praktyków tematu oraz miejscem badań i odkryć oraz tworzenia standardów diagnostycznych i leczniczych" - podkreślił w piśmie do ministra przewodniczący PTO.

W dalszej części listu wyjaśnił,  że "miejsce to mogłoby stać się ośrodkiem konsultacyjnym i wymiany cennych doświadczeń, aby lepiej świadczyć usługi pacjentom". Przy tworzeniu Narodowego Instytutu Raka ważne będzie określenie zadań, które pozwolą realnie i praktycznie kreować oraz wspierać politykę Państwa w zakresie leczenia onkologicznego.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne deklaruje gotowość do prowadzenia konsultacji w zakresie formułowania funkcji Instytutu i służy merytorycznym wsparciem w tym obszarze.

"Byłoby ze wszech miar pożądane, aby rezultatem funkcjonowania Narodowego Instytutu Raka były nie tylko nowatorskie wyniki badań naukowych i nowe odkrycia, ale również uśmiechy ludzi, których udało się uchronić przed chorobą nowotworową" - czytamy dalej.

Prof. Jacek Fijuth zwrócił uwagę, że Polskie Towarzystwo Onkologiczne cieszy się wysokim autorytetem naukowym, zrzesza 1300 lekarzy praktyków i naukowców. "Swoim doświadczeniem i wiedzą chcemy być dla Pana Ministra ciałem doradczym, który będzie źródłem wiedzy przy planowaniu i tworzeniu Narodowego Instytutu Raka" - zadeklarował.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH