Onkolodzy: możliwości leczenia raka trzustki w Polsce gorsze niż w UE Rak trzustki jest diagnozowany na ogół w późnym stadium, gdy nie możemy chorego wyleczyć, a jedynie przedłużyć mu życie - mówił prof. Jędrzejczak.

Możliwości leczenia chorych na raka trzustki poprawiły się w Polsce w ostatnim czasie - ocenili onkolodzy. Zaznaczyli jednak, że ze względu na brak refundacji wciąż nie mogą zaoferować pacjentom wszystkich terapii dostępnych w większości krajów UE.

- Jako lekarz mogę powiedzieć, że chciałbym leczyć moich pacjentów z rakiem trzustki najnowocześniejszymi lekami, które są dostępne w Unii Europejskiej. Ubolewam, że w naszym kraju nie mogę skorzystać z takich możliwości u wielu chorych - powiedział PAP dr Wojciech Rogowski z centrum leczenia nowotworów Magodent w Warszawie.

Dodał: - Dla mnie to bardzo przykre, gdy siedzę naprzeciwko pacjenta i wiem, że dana terapia potencjalnie mogłaby przynieść u niego skutek, a nie mogę mu jej zaoferować i muszę stosować leczenie suboptymalne. Myślę, że dla pacjenta to jeszcze większy dramat, zwłaszcza jeśli on zdaje sobie sprawę, że w innych krajach UE mógłby być leczony inaczej.

Onkolog przypomniał, że od 1 września Ministerstwo Zdrowia zaczęło refundować lek o nazwie kapecytabina w uzupełniającym leczeniu chorych na raka trzustki, którzy przeszli operację wycięcia nowotworu.

- To oczywiście krok w dobrym kierunku. Trzeba jednak pamiętać, że nie rozwiązuje to problemu pacjentów z zaawansowanym, rozsianym rakiem trzustki, których nie możemy operować. Stanowią oni aż 80 proc. wszystkich chorych na ten nowotwór. Tylko pozostałych 20 proc. kwalifikuje się do operacji i może skorzystać z leczenia kapecytabiną. Lek ten nie jest jednak standardem leczenia w chorobie rozsianej - zaznaczył dr Rogowski.

Według niego chorzy na zaawansowanego raka trzustki mogliby odnieść korzyści z zastosowania leku o nazwie nab-paklitaksel. Nie jest on jednak refundowany w Polsce.

- Wśród moich pacjentów tylko niewielu stać na to, by samemu sfinansować sobie zakup tego leku - wyjaśnił onkolog.

Miesięczny koszt takiej terapii wynosi obecnie od 6 do 8 tys. zł, zależnie od masy ciała pacjenta.

Dr Rogowski przypomniał, że dodanie nab-paklitakselu do leku o nazwie gemcytabina wydłuża życie chorych na zaawansowanego raka trzustki o blisko 50 proc. w porównaniu do samej gemcytabiny - tj. z 6 miesięcy do niemal 9 miesięcy.

- Niewielka część chorych żyje jednak znacznie dłużej, nawet kilka lat - podkreślił.

Trudno natomiast przewidzieć, który pacjent odniesie z tego leczenia największe korzyści. Eksperci oceniają, że w tak ciężkiej chorobie, jaką jest rak trzustki, nawet kilka miesięcy to dobry wynik.

Prof. Wiesław Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił w rozmowie z PAP, że rak trzustki jest chorobą nowotworową bardzo trudną w leczeniu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH