Onkobarometr: będą monitorować kolejki i realizację pakietu onkologicznego

Fundacja Watch Health Care przygotowała nowe narzędzie służące do monitorowania skuteczności wdrażania zmian w ramach tzw. ''pakietu onkologicznego''.

OnkoBarometr to nowy projekt WHC, w ramach którego Fundacja będzie monitorować zmiany w dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z szeroko rozumianego zakresu onkologii w Polsce.

Zawarto w nim analizę 5 dziedzin medycyny z zakresu onkologii (chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, hematologii i hematoonkologii, onkologii sensu stricte, oraz radioterapii onkologicznej) przeprowadzoną w maju 2014 r. 

W 2010 roku schorzenia nowotworowe dotknęły 140,5 tys. mieszkańców Polski, dlatego Fundacja postanowiła poświęcić szczególne miejsce pacjentom chorym onkologicznie. Wśród przeanalizowanych dziedzin medycyny najdłuższą kolejkę odnotowano w chirurgii onkologicznej, gdzie średnio na uzyskanie świadczenia trzeba poczekać ok. 1,8 mies., a najkrótszą w radioterapii onkologicznej (pół miesiąca).

Z analiz przeprowadzonych przez Fundację wynika, że jednym z najważniejszych problemów opieki zdrowotnej w Polsce jest utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów, diagnostyki obrazowej oraz etapowość leczenia, rzutująca negatywnie na szanse wyleczenia pacjenta onkologicznego.

Obecnie na konsultację specjalistyczną z zakresu dziedzin onkologicznych w maju polscy pacjenci czekają średnio półtora miesiąca. Specjalistą do którego czas oczekiwania jest najdłuższy jest hematolog do którego aby uzyskać poradę należy poczekać średnio 3,5 mies. Najkrócej czekamy na wizytę do onkologów (ok. 2 tygodnie).

Również aktualny średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi ok. 1,7 mies. Badanie rezonansem magnetycznym, stosowane w diagnostyce raka mózgu, jest obarczone największym czasem oczekiwania, który wynosi ponad 4,5 miesiąca. Również 4 mies. na badanie cytogenetyczne jak i 2,5 mies. na tomografię komputerową nerek, świadczą negatywnie o dostępności do diagnostyki.

Zabiegami, lub operacjami do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: rekonstrukcja piersi z użyciem implantu typu ekspander (8 mies.), mukozektomia oraz usunięcie guzka tarczycy. Pacjentka z rakiem piersi na rozpoczęcie leczenia czeka w Polsce ok. 5 mies., co jest ponad dwukrotnie dłuższym czasem niż zalecany zgodnie z brytyjskimi standardami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH