Olszyńscy onkolodzy zanegowali sens radioterapii protonowej dla pacjentów z glejakiem Napromienianie guza czerniaka złośliwego oka wiązką protonów Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Zdaniem krakowskich onkologów zastosowanie terapii protonowej może przedłużyć o kilka lat  życie pacjentów, u których zdiagnozowano glejaka. Tymczasem onkolodzy z Olsztyna zanegowali sens leczenia protonami pacjentów z glejakiem.

Krakowscy onkolodzy już w 2013 r. przesłali do MZ listę nowotworów, które mogłyby być leczone w Centrum Cyklotronowym Bronowice Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Do projektu rozporządzenia dotyczącego spisu procedur medycznych finansowanych przez NFZ trafiły w końcu także zabiegi, które mogą być wykonywane w krakowskim ośrodku protonowym. Projekt został wysłany do konsultacji do samorządu lekarskiego w Warszawie a stamtąd rozesłano go do ośrodków wojewódzkich - informuje Gazeta Wyborcza.

Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska zanegowała jednak sens leczenia protonami pacjentów, u których rozpoznano wysokozróżnicowanego glejaka. Jak tłumaczył jej prezes, Marek Zabłocki, takie stanowisko opiera się o opinię eksperta - prof. Lucyny Kępki, specjalisty w dziedzinie radioterapii, kierownika zakładu radioterapii w Szpitalu MSWiA w Olsztynie.

Zdaniem prof. Kępki, w przypadku glejaka w literaturze światowej brakuje informacji o udokumentowanych przypadkach skuteczności takiej terapii i jej przewadze nad leczeniem w klasycznych ośrodkach radioterapii. Opinię tę uwzględniła Naczelna Izba Lekarska, rekomendując ministerstwu wstrzymanie finansowania dla tej grupy chorych.

Takie stanowisko oprotestował prof. Rafał Tarnawski, radioterapeuta-onkolog z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Jego zdaniem na glejaka wysokozróżnicowanego chorują bardzo młodzi ludzie. Uważa się, że zastosowanie terapii protonowej może przedłużyć im życie nawet o kilka lat, dlatego warto dać im szansę.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH