Od Instytutu Radowego do CO-I, czyli o pionierach polskiej onkologii

W środę (29 stycznia) odbyły się w Klinice Onkologicznej przy ul. Wawelskiej w Warszawie uroczystości związane z 90. rocznicą powstania Komitetu Daru Narodowego dla Marii Skłodowskiej-Curie. Darem tym stał się Instytut Radowy. Podczas jubileuszowego spotkania w holu Kliniki odsłonięta została także tablica pamiątkowa.

- To spotkanie symbolizuje nie tylko ów piękny jubileusz, ale zbiega się także z początkiem zmian w polskiej onkologii. Mają one skutkować większą dostępnością leczenia dla pacjentów oraz zwiększeniem jego efektywności - mówił podczas uroczystości odsłonięcia tablicy minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Prof. Edward Towpik, redaktor naczelny pisma Nowotwory, przypomniał, że w 1921 r. po raz pierwszy pojawiła się inicjatywa utworzenia Instytutu Radowego - powstało także Towarzystwo Instytutu Radowego im. Marii Skłodowskiej-Curie, któremu udało się zdobyć teren pod budowę Instytutu - miejsce, w którym działa obecnie Klinika Onkologiczna przy ul. Wawelskiej.

Dar Narodowy
W grudniu 1923 r. uroczyście obchodzono we Francji 25-lecie odkrycia radu przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie. Uchwalono wówczas powołanie francuskiego Daru Narodowego dla odkrywców radu w postaci dożywotniej renty. W tym samym czasie w polskiej prasie pojawił się apel Polskiego Komitetu do Zwalczania Raka o powołanie odrębnego, polskiego daru - Instytutu Radowego. W 1924 r. w warszawskim ratuszu odbyło się zebranie założycielskie Komitetu Daru Narodowego. Jego honorowym przewodniczącym został ówczesny prezydent RP Stanisław Wojciechowski, prezesem - marszałek Senatu Wojciech Trąmpczyński, a wiceprezesem - marszałek Sejmu Maciej Rataj.

- O Instytucie Radowym nie myślano, jak o kolejnym szpitalu, który miał powstać w Warszawie. Było to przedsięwzięcie o charakterze pionierskim, oparte na wskazówkach Marii Skłodowskiej-Curie. Jednym z założeń, którym się kierowano, było, iż w celu leczenia chorych na raka należy stworzyć specjalne, wszechstronne zakłady bogato wyposażone w potrzebny sprzęt, w których zgrupowane zostaną zbiorowe wysiłki wielu lekarzy różnych specjalności. Obecnie wydaje się to oczywiste, jest to bowiem istotą wielospecjalistycznego centrum onkologicznego, ale w latach 20. było to bardzo nowatorskie podejście - mówił prof. Towpik.

Dodał, że społeczeństwo odpowiedziało na apel bardzo ofiarnie. Najmniej zamożni obywatele także mogli brać udział w tym ogólnonarodowym przedsięwzięciu kupując cegiełki o wartości 10 groszy (rozprowadzono ich 1,5 miliona). Nie brakowało także ogromnej liczby datków o znacznie większej wartości od osób prywatnych, firm i instytucji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH