Oby pakiet onkologiczny nie stał się prostą drogą do zadłużania szpitali

Po wejściu w życie pakietu onkologicznego nastał czas oczekiwań na brakujące rozporządzenia. Na szczegółową ocenę finansowych efektów nowych rozwiązań jest jeszcze za wcześnie, ale niektórzy szefowie szpitali już wstępnie szacują ekonomiczne skutki realizacji pakietu.

Przepisy tzw. pakietu onkologicznego obowiązują od 1 stycznia 2015 r. Jakie faktyczne wyglądają skutki wdrażania nowych zasad trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Z pewnością taką ocenę utrudnia m.in. brak części rozporządzeń do ustawy.

- W Ministerstwie Zdrowia - jak informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik tego resortu - trwają obecnie prace nad dwoma projektami rozporządzeń z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego.

Zespół pracuje
- Zespół, który będzie monitorował wdrażanie pakietu onkologicznego, jest obecnie na etapie tworzenia. Odbywają się regularne spotkania z Centrami Onkologii, podczas których omawiane są zidentyfikowane problemy dotyczące pakietu oraz sposoby ich rozwiązywania - informuje nas Rynek Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Nie ukrywa też, że trudno na razie oceniać funkcjonowanie pakietu onkologicznego ze względu na zbyt krótki czas, jaki upłynął od momentu jego wprowadzenia.

- Pogłębioną analizę będzie można przeprowadzić dopiero po co najmniej 9 tygodniach. To obecnie obowiązujący termin udzielania świadczeń pacjentom z podejrzeniem nowotworu w ramach pakietu onkologicznego - przypomina rzecznik MZ.

- Przejście pierwszych osób przez cały proces szybkiej terapii onkologicznej będzie podstawą do weryfikacji poprawności działania pakietu. Jednak najrozsądniejszym terminem na dokonanie pierwszej oceny jego funkcjonowania jest koniec I kwartału br. - wskazuje Krzysztof Bąk.

Za wcześnie na finansowe podsumowania
Prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zwraca uwagę, że placówka już wcześniej rozpoczęła przygotowania organizacyjne do wdrożenia pakietu.

Usprawniona została sieć informatyczna, wprowadzono dodatkowe aplikacje i moduły, zwiększyła się obsada statystyków medycznych w rejestracji poradni pierwszorazowej. Rozpoczął się także remont w dawnej części administracyjnej, gdzie powstanie nowa poradnia diagnostyczna, a kilka miesięcy temu udało się uruchomić rejestrację telefoniczną.

- Nie obserwujemy jednak zwiększonej liczby nowych pacjentów zgłaszających się do CO-I. Tak jak dotychczas dziennie zgłasza się około 100 chorych bez rozpoznania lub z rozpoznaniem nowotworu – informuje nas prof. Warzocha.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH