OZZL: dyskusja nt. likwidacji limitowania leczenia onkologicznego

Związek z zadowoleniem przyjmuje fakt, że akcja społecznego nacisku na władze, aby zaprzestać limitowania leczenia przeciwnowotworowego, przyniosła pierwszy efekt w postaci uznania tego postulatu za słuszny przez premiera RP i ministra zdrowia.

Jak podaje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, szczególny wpływ na powodzenie akcji miało przystąpienie do niej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i list, jaki wysłał przewodniczący zarządu głównego PTO - prof. Jacek Jassem do prezydenta RP, premiera i ministra zdrowia.

Jednocześnie jednak OZZL obserwuje z niepokojem, że bezwzględnie słuszny postulat nielimitowania świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych zaczyna być zastępowany i stopniowo wypierany przez inne postulaty, w których na plan pierwszy wysuwane są aspekty organizacyjne.

''Nie negując znaczenia sposobu organizacji leczenia przeciwnowotworowego, OZZL przestrzega jednak aby nie zgubić zasadniczego celu, jakim powinno być zaprzestanie limitowania świadczeń zdrowotnych z zakresu diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Obawiamy się tego tym bardziej, że przy omawianiu spraw organizacyjnych łatwo dochodzi do sporów kompetencyjnych między różnymi ośrodkami i osobami'' - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL.

OZZL apeluje również, aby przy omawianiu spraw organizacyjnych wziąć pod uwagę, że leczenie chorób nowotworowych ma charakter interdyscyplinarny i zajmują się nim nie tylko lekarze onkolodzy i nie tylko centra onkologii, ale także lekarze wielu innych specjalności np. interniści, chirurdzy, ginekolodzy, pediatrzy, pulmonolodzy i szpitale różnego szczebla.

''Dlatego nie wolno - w ocenie OZZL - zamykać tej dyskusji w wąskim gronie jednego towarzystwa naukowego i ministerstwa zdrowia'' - apeluje Bukiel. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH