Nowotwory złośliwe w Polsce: sytuacja epidemiologiczna w regionach

Publikacja Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 r." przedstawia najnowsze dane epidemiologiczne nie tylko w skali kraju, ale także w ramach analizy sytuacji w poszczególnych województwach. Wynika z niej, że obraz geograficznych różnic w zachorowalności i umieralności pozostaje kontynuacją wzorca obserwowanego w Polsce od ponad 30. lat.

Są jednak i nowe zjawiska, np. znacznie wyższe współczynniki umieralności z powodu raka płuca wśród kobiet mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich niż w otaczających je regionach.

Standaryzowane współczynniki zachorowalności na nowotwory złośliwe  ogółem u mężczyzn mieszczą się dla poszczególnych województw w przedziale od  209 do 303 na 100 tys. i przyjmują najwyższe wartości w regionach: pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. W przypadku kobiet standaryzowane współczynniki zachorowalności  wahają się od 176 na 100 tys. (w Podlaskiem) do 249 (w Pomorskiem).

Ryzyko zgonu

U mężczyzn najwyższe ryzyko zgonów z powodu nowotworów notowane jest w województwach północnych i zachodnich: w kujawsko-pomorskim współczynnik 209 na 100 tys., w pomorskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim - 192. Najniższe ryzyko obserwowane jest z kolei w regionach południowo-wschodnich: w Podkarpackiem - 151 i w Lubelskiem - 161, przy czym zróżnicowanie to wynika z rozkładu nowotworów płuca, będących przyczyną 1/3 zgonów nowotworowych wśród mężczyzn.

W populacji kobiet najwyższe ryzyko zgonu notowane jest w pasie województw zachodnio-środkowej Polski z najwyższymi współczynnikami w kujawsko-pomorskim (119 na 100 tys.), warmińsko-mazurskim (109) i zachodniopomorskim (107). Najniższe ryzyko dotyczy regionów: podkarpackiego (75), lubelskiego (84) i świętokrzyskiego (87).

Struktura zachorowań

z powodu nowotworów złośliwych  u mężczyzn  jest w poszczególnych regionach kraju podobna: pierwsze miejsce zajmuje wszędzie nowotwór złośliwy płuca z udziałem od 17,8 proc. w Podkarpackiem  do 28,1 proc. w Warmińsko-Mazurskiem. Na kolejnych miejscach plasują się nowotwory złośliwe jelita grubego (11 - 13,5 proc.), gruczołu krokowego (9,2 - 16,8 proc.), pęcherza moczowego (4,2 - 8,5 proc.) oraz żołądka (3,8 - 5,8 proc.).

Struktura zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet powiela w poszczególnych województwach jeden wzorzec: pierwsze miejsce zajmuje wszędzie nowotwór złośliwy sutka: od 17, 1 proc. w Świętokrzyskiem do 27,1 proc. w Zachodniopomorskiem. Następne miejsca zajmują nowotwory złośliwe jelita grubego (9,3 - 11,4 proc.), nowotwory płuca, które w trzech regionach zajmują drugą pozycję (6,4 - 12,4 proc.), trzonu macicy (6 - 9,1 proc.) oraz jajnika i szyjki macicy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH