Nowotwory głowy i szyi - jak personalizować leczenie Onkologia zmierza w kierunku personalizacji leczenia. Fot. mat. prasowe

Na temat sposobów indywidualnego dobierania metody leczenia przy nowotworach głowy i szyi dyskutować będą od czwartku (10 września) w Poznaniu uczestnicy XVI Międzynarodowego Sympozjum "Onkologia w otolaryngologii". Nowotwory te stwierdzane są u 7 - 8 tys. Polaków rocznie.

W zjeździe brać będzie udział ok. 350 otolaryngologów, onkologów, a także grupa lekarzy rodzinnych. Do Poznania przyjedzie też ponad 20 najwybitniejszych autorytetów onkologicznych i laryngologicznych zajmujących się onkologią z Europy i USA.

Jak powiedziała PAP w imieniu organizatorów sympozjum prof. Małgorzata Wierzbicka, przewodnicząca Sekcji Onkologicznej Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi, nowotwory głowy i szyi często wymagają bardzo okaleczających, zniekształcających wygląd zewnętrzny pacjenta operacji.

- To dla pacjenta bardzo dramatyczne i traumatyczne przeżycie. W tej chwili w medycynie polskiej i światowej jest tendencja, by starać się pokonać nowotwór przy pomocy odpowiednio dobranej chemioradioterapii, a także zastosować oszczędzające narząd metody operacyjne - bardzo często z użyciem lasera. Wszystko po to, by nie było potrzeby dokonywania tych okaleczających operacji - powiedziała.

Uczestnicy sympozjum mają rozmawiać na temat personalizacji leczenia.

W tym kierunku zmierza cała onkologia. Chodzi dokładne przebadanie pacjenta i określenie najlepszej dla niego metody, zamiast stosowania wspólnego schematu leczenia dla wszystkich pacjentów - powiedziała prof. Wierzbicka.

W trakcie zjazdu zaplanowano kursy szkoleniowe, w tym transmisje przebiegu operacji.

Kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej prof. Witold Szyfter powiedział PAP, że umiejętności i zdolności operacyjne polskich onkologów otolaryngologów są na poziomie specjalistów z krajów Europy Zachodniej.

- Nowotwory głowy i szyi są coraz częściej rozpoznawane we wczesnych stadiach, na razie jednak nie poprawia się przeżywalność pacjentów. Nowotwory takie wymagają wielospecjalistycznego podejścia, stąd obecność na naszym zjeździe onkologów, radioterapeutów, laryngologów i chirurgów szczękowo-twarzowych. Nasze umiejętności są porównywalne z umiejętnościami lekarzy z USA czy Europy Zachodniej, problemem w Polsce jest jednak wciąż dostępność i szybkie przeprowadzenie diagnostyki - powiedział.

Zjazd przygotowany został przez Sekcję Onkologiczną Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi oraz przez Klinikę Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH