Nowotwór zabija częściej niż choroba serca

Od dziesięcioleci spada umieralność na choroby układu krążenia, toteż w wielu krajach na pierwsze miejsce wysuwają się nowotwory - informuje “European Heart Journal”.

Jak podaje serwis PAP Nauka w Polsce, z powodu chorób układu krążenia - zawałów, niewydolności serca, udarów mózgu - co roku umiera średnio cztery miliony Europejczyków. Stanowi to niemal połowę wszystkich zgonów.

Jednak stopniowy spadek umieralności, związany ze zdrowszym trybem życia, rzucaniem palenia, lepszym odżywianiem i skuteczniejszym leczeniem sprawia, że coraz więcej osób umiera z innych przyczyn, zwłaszcza z powodu nowotworów. Co może być zaskakujące, z powodu zawałów i udarów to kobiety umierają częściej niż mężczyźni.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez naukowców z University of Oxford, w 10 spośród 52 sprawdzanych krajów - Belgii, Danii, Francji, Izraelu, Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii i San Marino - choroby nowotworowe powodują wśród mężczyzn więcej zgonów niż choroby układu krążenia. W Danii - jako jedynym z badanych krajów - z powodu nowotworów częściej umierają również kobiety.

Jak zaznaczył w swojej wypowiedzi dla BBC dr Mike Rayner, przyczyną zjawiska występującego głównie w bogatych krajach jest spadek zgonów z powodu chorób układu krążenia, a nie większa liczba zachorowań na nowotwory. Ponadto postępy w leczeniu chorób nowotworowych są skromniejsze niż dotyczące chorób krążenia.

Nadal jednak w 15 spośród 52 badanych krajów Europy i północnej Azji liczba zgonów z powodu chorób serca wśród kobiet czterokrotnie przewyższa liczbę zgonów spowodowanych nowotworami. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza krajów wschodnioeuropejskich.

Szczególnie trudna jest sytuacja w krajach byłego Związku Radzieckiego. Na Białorusi, w Kazachstanie, Kirgistanie, Rosji i na Ukrainie mężczyźni w wieku od 55 do 59 lat umierają z powodu chorób układu krążenia częściej niż starsi od nich o 20 lat Francuzi. W Rosji umieralność z powodu chorób układu krążenia osób obu płci w różnym wieku jest sześciokrotnie wyższa w porównaniu z Francją.

Specjaliści z Oxfordu wiążą sytuację w Rosji i sąsiednich krajach z rozpadem Związku Radzieckiego. Wysokiemu wówczas bezrobociu towarzyszył wzrost konsumpcji alkoholu i tłustych pokarmów. Sytuacja powoli się poprawia - według najnowszych dostępnych danych w ciągu 10 lat umieralność rosyjskich mężczyzn z powodu chorób serca spadła o 13 proc., na Ukrainie - o 16 proc., jednak na Litwie i w Tadżykistanie tylko o 1 proc. Najbardziej poprawiło się Gruzinom - umieralność z powodu chorób układu krążenia spadła przez 10 lat o 62 proc.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH