dziennik.pl/Rynek Zdrowia | 25-10-2018 11:52

Nowotwór może zmienić zachowanie człowieka

Glejak, podobnie jak inne guzy mózgu, nie powoduje charakterystycznych objawów. Rozwijając się w danej lokalizacji, uszkadza komórki obszarów odpowiedzialnych za konkretne aktywności. Może to doprowadzić na przykład do niespodziewanych zmian zachowania.

Fot. Archiwum

Jak przekonuje profesor Tomasz Trojanowski, konsultant krajowy w dziedzinie neurochirurgii, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zdarza się, że człowiek dotychczas kulturalny zaczna zachowywać się w sposób niestosowny. Może być ordynarny, może nie okazywać współczucia, nie reagować na sytuacje, które wcześniej na pewno by go poruszyły. Może też stać się ospały, zobojętniały albo pobudzony, wybuchowy i nadpobudliwy

Jak wyjaśnia prof. Trojanowski, takie zachowanie może wystąpić, kiedy guz pojawi się w płacie czołowym, gdzie mieści się „nasza cywilizacja”, to znaczy poczucie patriotyzmu, wstydu, miłości, przywiązania do innych ludzi, empatia itp.

Podobne symptomy mogą wywoływać też i inne nowotwory mózgu. Ale również krwiaki i ropnie. 

Profesor tłumaczy, że są to objawy charakterystyczne, ale dla miejsca, a nie dla glejaka. Gdyby w tym samym miejscu rozwijał się oponiak, objawy byłyby identyczne. Jeśli guz rozwija się w okolicy odpowiedzialnej za ruch, choremu słabnie sprawność przeciwnej do danej półkuli połowy ciała. Jeżeli w okolicy, która jest związana z mową, pojawiają się zaburzenia mówienia albo rozumienia mowy. Rozwój guza w płatach potylicznych, gdzie znajduje się obszar percepcji wzrokowej, może przynieść zaburzenia widzenia. Guz rozwijający się w okolicy czołowej powoduje zmianę zachowania człowieka.

Więcej: www.dziennik.pl