Nowe poradniki dla pacjentów z chorobą nowotworową

W poniedziałek (5 sierpnia) ukazały się dwa kolejne, bezpłatne poradniki skierowane do osób z chorobą nowotworową oraz ich rodzin. Tym razem do ośrodków onkologicznych, szpitali, przychodni i poradni specjalistycznych w całej Polsce trafiły książki zatytułowane: "Chemioterapia i ty" oraz "Żywienie a choroba nowotworowa".

Pierwszy z nich wskazuje najlepsze sposoby postępowania podczas leczenia i pozwala zastosować metody odpowiednie dla poszczególnych rodzajów chemioterapii w celu zmniejszenia dokuczliwości powikłań. Poradnik powstał przy współpracy Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej na licencji National Cancer Institute of United States.

W drugim poradniku zawarte zostały wskazówki i zalecenia dotyczące aspektów żywieniowych, opracowane zgodnie z obecnym stanem wiedzy. Tutaj pomoc zaoferował Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła w Warszawie.

Jak przyznają przedstawiciele Fundacji, celem akcji wydawniczej jest dostarczenie zainteresowanym - chorym i ich rodzinom - rzetelnej, fachowej wiedzy prezentowanej w zrozumiały i przystępny sposób.

"Obserwujemy niepokojące zjawisko braku podstawowej informacji o jednostkach chorobowych, jak również postępującej dezinformacji publikowanej w internecie. Niezbędna jest zmiana wyłącznie negatywnego postrzegania chorób nowotworowych w społeczeństwie - negatywne skojarzenia powodują odrzucenie problemu i zaniechanie udziału w badaniach przesiewowych oraz pomijanie konieczności zgłaszania się do lekarzy w chwili występowania wczesnych objawów, a także nieprawidłowe zachowania i tryb życia podczas leczenia chorób nowotworowych" - podkreśla prezes Fundacji Antoni Rodowicz.

Poradniki są bezpłatnie dystrybuowane w wersji papierowej w ośrodkach onkologicznych, szpitalach, przychodniach i w poradniach specjalistycznych w całej Polsce. Poradniki można również bezpłatnie pobrać w formie elektronicznej ze strony fundacji www.tamizpowrotem.org.

Dzięki wsparciu darczyńców, Fundacja wydała dotychczas i dostarczyła zainteresowanym ponad 200 tysięcy egzemplarzy poradników.

W ramach akcji wydawniczej "Razem zwyciężymy raka!" zostały wydane publikacje: "Po diagnozie", "Seksualność kobiety w chorobie nowotworowej", "Seksualność mężczyzny w chorobie nowotworowej", "Pomoc socjalna" oraz "Pielęgnacja pacjenta w chorobie nowotworowej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH