Nowa, skuteczna terapia w raku piersi

Pertuzumab jest w stanie dodatkowo wydłużyć o wiele miesięcy życie kobiet z przerzutowym rakiem piersi. Doktor Sandra Swain autorka programu CLEOPATRA, twierdzi, że nigdy wcześniej nie udało się uzyskać takiej skuteczności leczenia.

Celem programu jest zbadanie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia przerzutowego raka piersi za pomocą dwóch środków - trastuzumabu i pertuzumabu - połączonych z klasyczną chemioterapią - pisze o programie Gazeta Wyborcza.

Konkretnie chodzi o pacjentki z tzw. guzem HER2 dodatnim, a więc charakteryzującym się nadmierną ekspresją receptorów HER2. Problem dotyczy 20-30 proc. kobiet cierpiących z powodu raka piersi. Choroba przebiega wtedy agresywniej. 

W trakcie programu CLEOPATRA, postanowiono przetestować działanie synergistyczne trastuzumabu, przełomowego leku w terapii wspomnianego raka, i drugiego leku o nazwie pertuzumab. Oba są zaliczane do przeciwciał monoklonalnych. Blokują dwa różne miejsca na receptorze HER2, m.in. osłabiając w ten sposób zdolność złośliwych komórek do namnażania się.

W badaniu udział wzięło 808 pacjentek z HER2 dodatnim rakiem piersi. Wszystkie otrzymały klasyczną chemioterapię (docetaksel) i trastuzumab. Część z nich zażywała również pertuzumab, a część placebo. Średnia przeżycia w grupie leczonej właściwym lekiem wyniosła 56,5 miesiąca, i była o prawie 16 miesięcy większa niż w grupie dostającej placebo. W historii badań nad przerzutowym rakiem piersi to wynik bez precedensu.

Lek, sprzedawany pod handlową nazwą Perjeta, został zarejestrowany w Unii Europejskiej w maju 2013 r. i jest refundowany w 14 krajach UE. Pomimo pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznej w czerwcu tego roku polskie Ministerstwo Zdrowia odmówiło finansowania leczenia Perjetą ze środków publicznych. 

Więcej: wyborcza.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH