Nietypowe metody leczenia tylko w wybranych ośrodkach

W Polsce są lepsze i gorsze ośrodki onkologiczne. Pytanie, jak te ośrodki lepsze możemy zdefiniować - zastanawia się prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. Dodaje, że należy je zdefiniować, by im więcej płacić.

W moim rozumieniu są to ośrodki, które zapewniają dostęp do wszystkich możliwości leczniczych i diagnostycznych i zatrudniają kompetentnych, kwalifikowanych pracowników na pełnych etatach - nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarzy onkologicznych, rehabilitantów, psychoonkologów.

Powinny także zapewniać świadczenia we wszystkich zakresach (hospitalizacja, leczenie jednodniowe i leczenie ambulatoryjne). z zachowaniem odpowiednich proporcji. Muszą przy tym spełniać podstawowe kryteria jakości. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje pojęcie "fee for quality" lub "fee for performance" - płaci się za to, w jaki sposób te świadczenia są udzielane. Istnieje szereg parametrów, za pomocą których można stworzyć pewien ranking.

Takich ośrodków referencyjnych powinno być więcej niż 2-3 w skali kraju. Najlepiej przynajmniej po jednym w każdym województwie. Te placówki powinny powinny sterować pracą mniejszych ośrodków w regionie: podejmowane w nich decyzje można wdrażać w innych.

To po części rozwiązałoby problem braku specjalistów - w proporcji do ośrodków onkologicznych, które obecnie istnieją w Polsce, mamy ich zbyt mało.

Rolą tych wysokospecjalistycznych ośrodków było też stosowanie najnowszych metod leczenia, które znajdują się w procedurach niestandardowych. Podawanie takich terapii wymaga diagnozy, wiedzy i warunków do leczenia potencjalnych powikłań.

Podobny model funkcjonuje w Czechach, gdzie jest określona liczba ośrodków, mających prawo do realizowania nietypowych, niemieszczących się w konwencji metod leczenia. Z tą różnicą, że w Polsce należałby wyznaczyć proporcjonalnie więcej takich placówek.

* Wypowiedź pochodzi z konferencji podczas której prezentowano raport Uczelni Łazarskiego "Analiza dostępności do leczenia onkologicznego oraz finansowania świadczeń z zakresu chemioterapii w 2012 roku z uwzględnieniem nowych terapii onkologicznych" (Warszawa 26 lutego). Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH