Niemcy: wzrósł wskaźnik przeżywalności choroby nowotworowej Niemcy: wzrósł wskaźnik przeżywalności choroby nowotworowej. Fot. Archiwum

W Światowym Dniu Walki z Rakiem portal dw.com pokusił się o porównanie wskaźników przeżycia choroby nowotworowej w RFN na tle 71 krajów i regionów, które grupa naukowców londyńskiej School of Hygiene & Tropical Medicine wzięła pod lupę w ramach pracy badawczej Concord-3, opublikowanej w magazynie ”The Lancet”.

Naukowcy zbadali okres od 2000 do 2014 roku, dzieląc go na pięcioletnie przedziały czasowe. Dla każdego z nich obliczyli średni wskaźnik przeżycia, czyli odsetek tych pacjentów, którzy po pięciu latach od diagnozy jeszcze żyli. W Niemczech w przypadku prawie wszystkich rodzajów nowotworów wzrosły szanse przeżycia.

Analiza w ”The Lancet” obejmuje 18 rodzajów nowotworów, które razem stanowią około trzy czwarte wszystkich zachorowań na raka. Chodzi o raka przełyku, żołądka, jelita grubego, odbytnicy, wątroby, trzustki, płuc, piersi, szyjki macicy, jajnika, prostaty i czerniaka skóry (u dorosłych), jak również guza mózgu, białaczki i raka gruczołów chłonnych.

W latach 2000-2014 w przypadku wszystkich tych nowotworów wzrosły w Niemczech szanse przeżycia. Z jednym tylko wyjątkiem - dotyczy on ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL). To rodzaj raka krwi u dzieci. W tym przypadku wskaźnik pacjentów, którzy przeżyli zmalał z 94 do 91,1 proc. Pozostał jednak na wysokim poziomie.

Postępy, choć na niższym poziomie, odnotowano w Niemczech także w leczeniu raka trzustki. Wskaźnik przeżycia wzrósł z 8 do 10,7 proc., czyli o jedną trzecią. Szanse polepszyły się także w przypadku raka przełyku (z 16,6 na 20,8 proc.) i raka płuc (z 14,9 na 18,3 proc.). Mimo tego nowotwory te pozostają najgorzej rokującymi.

W globalnym porównaniu Niemcy znajdują się w wśród jednej trzeciej z 71 państw, w których szanse na przeżycie raka są najlepsze. Największy wskaźnik przeżycia mają Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia i kraje Europy Północnej - Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja. Dania - jak podkreślają autorzy analizy - odnotowała duże postępy w tym zakresie, doganiając inne kraje skandynawskie. Stało się tak przede wszystkim dzięki wielu inwestycjom, usprawnieniu opieki zdrowotnej i monitorowaniu przez szpitale czasu oczekiwania na terapię.

Czytaj: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH