Niemcy: od 2009 r. trwa program badań przesiewowych raka Niemcy: od 2009 r. trwa program badań przesiewowych raka. Fot. Archiwum

Od 2009 niemieccy eksperci zajmujący się mammografią (Kooperationsgemeinschaft Mammographie) śledzą zachodzące w tej dziedzinie zmiany. Jest to jedyny tak kompleksowy program badań przesiewowych raka w RFN.

Według najnowszych danych, w 2014 roku raka piersi zdiagnozowano w Niemczech u 16 tysięcy kobiet w wieku 50-69 lat. U 3 tysięcy spośród nich rak został wykryty w bardzo wczesnym stadium. W przypadku 13 tysięcy kobiet, guz wrósł już w tkanki go otaczające. U ponad trzech czwartych pacjentek złośliwe obszary były mniejsze niż dwa centymetry i nie były rozsiane. Eksperci podkreślają, że taka sytuacja pozwala na terapię oszczędzającą i daje spore szanse na wyleczenie.

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka piersi. Screening mammograficzny ma przede wszystkim pomóc w obniżeniu śmiertelności pacjentek, które zachorowały na raka piersi. W 2013 roku rak piersi spowodował w Niemczech śmierć 17 800 kobiet.

Trudno na razie jednoznacznie stwierdzić, czy program przyczyni się do mniejszej śmiertelności, bo wraz z rozwojem medycyny, poprawiły się też terapie. Ocena efektów tego programu będzie dopiero możliwa najwcześniej za dziesięć lat.

W 2014 roku ze screeningu w Niemczech skorzystało 2,9 miliona kobiet. To ponad połowa (57%) kobiet, które co dwa lata dostają listowne zaproszenie, by udać się na badania. By badania nad efektywnością tego programu były jeszcze bardziej miarodajne, mammografię musiałoby wykonywać 70% tych kobiet.

Czytaj: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH