Naukowe osaczanie szpiczaka plazmocytowego

Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu środowiska naukowego hematologów, onkologów, a także biologów, stworzyliśmy ponadinstytucjonalną platformę zapewniającą formalne możliwości inicjowania, planowania i realizacji prospektywnych badań klinicznych i biologicznych nad szpiczakiem plazmocytowym - mówi o powstaniu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego - Polish Myeloma Consortium (PMC) dr Dominik Dytfeld prezes tego stowarzyszenia*.

hematoonkologia.pl: - Jak ukonstytuowane właśnie Polskie Konsorcjum Szpiczakowe - Polish Myeloma Consortium (PMC), stowarzyszenie naukowe do badań nad szpiczakiem plazmocytowym, ma się do Polskiej Grupy Szpiczakowej (PGSz)?
Dominik Dytfeld: - PGSz, samodzielnie funkcjonująca od 2005 r. grupa naukowo-ekspercka z afiliacją przy PTHiT, zrzeszająca 16 ośrodków hematologicznych i onkologicznych z całej Polski, służy wymianie poglądów oraz tworzy rekomendacje. Ponieważ nie ma osobowości prawnej, formalnie nie może inicjować i prowadzić badań klinicznych.

Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu środowiska naukowego hematologów, onkologów, a także biologów, stworzyliśmy ponadinstytucjonalną platformę zapewniającą formalne możliwości inicjowania, planowania i realizacji prospektywnych badań klinicznych i biologicznych nad szpiczakiem plazmocytowym, na bazie współpracy wieloośrodkowej polskiej i międzynarodowej. Brak organizacji, mającej te cele w statucie, walnie przyczynił się do niepowodzenia projektu przeprowadzenia międzyośrodkowego badania klinicznego zaproponowanego przez prof. Andrzeja Jakubowiaka w 2010 r.

Wzorem są dla nas MMRC (The Multiple Myeloma Research Consortium) i IFM (Intergroupe Francophone du Myélome). Chcemy - we współpracy i ze wsparciem PGSz - instytucji obecnie kluczowej w polskim środowisku hematologicznym - być niejako jej „organem wykonawczym” w osiąganiu celu, jakim jest postęp wiedzy z zakresu biologii i leczenia szpiczaka plazmocytowego.

- Zebranie założycielskie Konsorcjum odbyło się w listopadzie 2013 r. Kto je tworzy?

- W skład zarządu, oprócz mnie, wchodzą hematolodzy: Krzysztof Giannopoulos z Lublina, Krzysztof Jamroziak z Warszawy, Tomasz Wróbel z Wrocławia oraz moi koledzy z Poznania: Magda Matuszak (sekretarz) i Adam Nowicki (skarbnik). Jesteśmy organizacją otwartą na współpracę z podobnymi grupami badawczymi w Polsce, jak np. PALG i PLRG. Chcemy korzystać z ich doświadczenia i wymieniać się inicjatywami.

- Jak powstanie PMC przyjęło środowisko?
- Z całej Polski płyną głosy wsparcia od osób zainteresowanych rozwojem badań nad szpiczakiem plazmocytowym, to dlatego - jak już mówiłem - że powstaliśmy w samym centrum życia naukowego polskiej hematoonkologii. Główną inspiratorką stworzenia PMC była prof. Anna Dmoszyńska. Wielką rolę odegrał prof. Andrzej Jakubowiak z University of Chicago, z zaangażowaniem wspierający polskie aspiracje naukowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH