NRL: w sprawie m.in. projektu Strategii Walki z Rakiem w Polsce

Prezydium NRL podjęło w piątek (23 maja) trzy stanowiska ws.: projektu Strategii Walki z Rakiem w Polsce na lata 2015-2024, projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru deklaracji wyboru świadczeniodawcy, lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej oraz projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu sędziego.

Jeśli chodzi o projekt Strategii Walki z Rakiem w Polsce na lata 2015-2024, w opinii samorządu lekarskiego ośrodki leczenia raka piersi  (Breast Cancer Units) i inne ośrodki monoterapeutyczne powinny być tworzone przez już funkcjonujące podmioty lecznicze, a rola Ministerstwa Zdrowia powinna polegać na wsparciu organizacyjnym i finansowaniu uzupełniających inwestycji niezbędnych do zapewnienia właściwego działania takich ośrodków.

Prezydium wskazuje, że należy określić terminy powstania ośrodków monoterapeutycznych także w innych często występujących nowotworach.
Z kolei w rzadkich nowotworach należy zachęcać do inicjowania Europejskich Sieci Referencyjnych i do przyłączania się do tworzonych sieci (European Reference Networks).

NRL zaznacza jednocześnie, że Karta Zgłoszenia Nowotworu Złośliwego (KZNZ) jest obowiązującym dokumentem statystycznym i nadawanie jej dodatkowego kryterium "obowiązkowości"  w postaci obligatoryjnego kwalifikowania do kategorii dokumentacji medycznej nie przyniesie prognozowanych korzyści.

Ponadto Rada zwraca uwagę, że w wielu europejskich systemach ochrony zdrowia KZNZ jest już uważana za element dokumentacji medycznej, tak jak każdy inny dokument, który dotyczy pacjenta i znajduje się w historii choroby.

Więcej:  www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH