NIK opublikował drugą część raportu nt. walki z nowotworami NIK proponuje w raporcie m.in. włączenie w walkę z rakiem lekarzy medycyny pracy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

"Nawet jednej trzeciej zachorowań na nowotwory można by uniknąć, gdybyśmy bardziej dbali o swoje zdrowie" - przypomina NIK w swojej informacji opublikowanej w przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Proponuje w niej m.in. włączenie w walkę z rakiem lekarzy medycyny pracy oraz wprowadzenie do szkół obowiązkowego przedmiotu dot. edukacji zdrowotnej, tak, aby możliwie jak najszybciej wzmocnić skuteczność profilaktyki i wczesnej diagnostyki nowotworów.

Gwałtowne starzenie się społeczeństwa, na które wskazują demografowie, przyniesie nowe wyzwania dla systemu ochrony zdrowia, także w dziedzinie onkologii, bowiem większość zachorowań na nowotwory złośliwe (70 proc. zachorowań u mężczyzn i 60 proc. zachorowań u kobiet) występuje u osób po 60. roku życia. Według najnowszych szacunków liczby te będą rosnąć.

Prognoza Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO) wskazuje na możliwość znacznego, bo ponad 25-procentowego wzrostu zachorowalności na nowotwory do roku 2025, w porównaniu z rokiem 2011. W ten sposób rak stanie się prawdopodobnie główną przyczyną zgonów w Polsce.

Z danych OECD wynika np., że co prawda liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce jest jeszcze niższa niż w większości krajów europejskich, to jednak umieralność z tego powodu - dużo wyższa. Polska, razem z Węgrami i Chorwacją, jest w pierwszej trójce krajów Unii z największą umieralnością spowodowaną przez nowotwory złośliwe.

Jak podsumowuje Piotr Wasilewski, dyrektor Departamentu Zdrowia NIK, oznacza to, że chorujemy rzadziej, ale jeśli już zachorujemy, to umieramy częściej niż przeciętnie w Unii Europejskiej.

Więcej: www.nik.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH