NIK: będziemy umierać głównie na raka, większość programów profilaktycznych nie działa Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że konieczna jest jak najszybsza poprawa skuteczności profilaktyki i leczenia onkologicznego. Fot. Archiwum

W 2025 roku nowotwory staną się główną przyczyną zgonów w Polsce, a zachorowalność wzrośnie o jedną czwartą - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie przygotowanym z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Jak czytamy w raporcie, najgroźniejszymi nowotworami dla mężczyzn są rak płuca i jelita grubego oraz rak prostaty i pęcherza moczowego, a dla kobiet rak piersi i jajnika. Rocznie w Polsce z powodu nowotworów umiera ponad 100 tysięcy osób.  

Główną przyczyną wzrostu zachorowań będzie gwałtowne starzenie się społeczeństwa. Obecnie większość nowotworów jest diagnozowana u osób po 60. roku życiu.

NIK zwraca uwagę, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest niższa niż w większości krajów Unii. Polska, razem z Węgrami i Chorwacją, otwiera niechlubną trójkę krajów Wspólnoty o najwyższej umieralności.

W opinii Izby jednej trzeciej zachorowań można by zapobiec dzięki zmianie niezdrowych nawyków i zachowań, takich jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak ruchu, zła dieta i związana z nią nadwaga.

Tymczasem większość programów profilaktycznych w Polsce nie działa. Mimo wydania ponad 1,1 mld złotych w latach 2012-2016 na Narodowy Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (a od początku jego realizacji w 2006 r. - ponad 2,6 mld zł), nie osiągnięto żadnego z głównych celów programu. Nie udało się ani zwiększyć liczby korzystających z badań profilaktycznych, w tym przesiewowych, ani przyspieszyć wykrywalności nowotworów.

Jak wynika z raportu nie działa także leczenie onkologiczne. Placówki są rozproszone, brakuje ośrodków specjalistycznych i lekarzy specjalistów. Pacjent nie mogą liczyć na porównywalną do innych krajów Unii możliwości terapeutyczne. Problem jest też z dostęp do nowoczesnych urządzeń, technologii i leków.

Więcej: www.nik.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH