NFZ: trwa kontraktowanie leczenia opornej ziarnicy złośliwej FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Na listę leków refundowanych wpisano preparat nowej generacji używany w leczeniu opornej i nawrotowej ziarnicy złośliwej. Trwa kontraktowanie i podpisywanie umów z placówkami, które będą stosować ten środek - poinformował PAP Beata Pieniążek-Osińska z NFZ.

Chodzi o brentuksymab vedotin, który na terenie Unii Europejskiej dopuszczono do użyciu w październiku 2012 r. W naszym kraju lek ten objęto refundacją w maju 2016 r.

Beata Pieniążek-Osińska z Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała PAP, że leczenie przy użyciu leku brentuksymab vedotin będzie prowadzone w ramach programu lekowego "Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD 30+ (C81 Choroba Hodgkina; C 84.5 Inne i nieokreślone chłoniaki T)".

- Aktualnie trwają postępowania konkursowe prowadzone przez oddziały wojewódzkie NFZ. Po zakończeniu procesu kontraktowania i podpisaniu umów ze świadczeniodawcami będzie możliwe finansowanie leczenia opornych i nawrotowych postaci chłoniaków za pomocą brentuksymab vedotin - wyjaśnia Pieniążek-Osińska.

Do terapii zakwalifikują się jedynie pacjenci spełniający ściśle określone kryteria - podkreśla prof. Jan Maciej Zaucha z Gdyńskiego Centrum Onkologii. Będzie tu grupa około 150 chorych rocznie, większość przed 30. rokiem życia, dla których nie ma obecnie innej opcji leczenia o potwierdzonej skuteczności i bezpieczeństwie.

Pierwsza grupa to chorzy z oporną lub nawrotową postacią ziarnicy złośliwej, nazywanej również chłoniakiem Hodgkina, po autologicznym (własnych komórek - PAP) przeszczepieniu komórek macierzystych szpiku lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach (m.in. wielolekowej chemioterapii), które nie przyniosły pozytywnych efektów leczenia.

Druga grupa kwalifikująca się do leczenia tym lekiem to chorzy z oporną lub nawrotową postacią uogólnionego chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek. Pacjenci włączeni do terapii w ramach programu lekowego będą mogli otrzymać do 16 cykli leczenia podanych w ciągu około 1 roku.

Chłoniaki są nowotworami układu limfatycznego, czyli sieci węzłów chłonnych połączonych przez naczynia przewodzące limfę. Najczęstszymi objawami choroby są powiększone węzły chłonne, gorączka, spadek masy ciała i uczucie zmęczenia.

Rozróżnia się dwa główne typy chłoniaka: ziarnicę złośliwą (chłoniaka Hodgkina) i chłoniaka nieziarniczego, którego rzadkim typem jest anaplastyczny chłoniak olbrzymiokomórkowy. Może on atakować nie tylko węzły chłonne, ale także skórę, kości i tkanki miękkie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH