NFZ odpowiada na wątpliwości ws. radioterapii w Otwocku NFZ zapewnia, że dostępność do radioterapii na Mazowszu jest zabezpieczona. Fot.archiwum

Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego OW NFZ, zapewnia, że dostępność do radioterapii na Mazowszu jest zabezpieczona. To reakcja Funduszu na informacje o wstrzymaniu nowych przyjęć przez Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea w Otwocku.

Placówka w Otwocku od 2 lat z własnych funduszy pokrywa koszty radioterapii chorych onkologicznie. Z powodu braku kontraktu z NFZ  jednak zdecydowano, że od sierpnia w lecznicy nie będą przyjmowani nowi chorzy, którzy chcieliby skorzystać z tych świadczeń. 

Wstrzymanie przyjęć pacjentów do ośrodka oznacza, że z radioterapii na Mazowszu będzie można tylko korzystać w dwóch innych ośrodkach. 

Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego OW NFZ, podkreśla, że dostępność dla pacjentów do radioterapii na Mazowszu jest zabezpieczona.

- Z naszych informacji wynika, że np. Zakład Teleradioterapii Centrum Onkologii w Warszawie dysponuje wolnymi mocami przerobowymi. Podpisywanie kontraktu z następnym świadczeniodawcą, mającym obsługiwać Warszawę i okolice byłoby nieracjonalne. Oczywiście dostrzegamy  potrzebę uruchomienia dodatkowych placówek. Taka wyraźna potrzeba jednak  dotyczy np. Radomia - wyjaśnia rzecznik. 

Troszyński zwraca uwagę, że w I półroczu 2015 MCO miało pod opieką 58 pacjentów. - Zapewniam, że świadczenia dla tych pacjentów są już zabezpieczone w warszawskim CO i Wieliszewie - podkreśla.

Rzecznik powołując się na opinię prof. Andrzeja Kaweckiego, mazowieckiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie radioterapii onkologicznej, zwraca uwagę, że aparatura radioterapeutyczna skupiona na terenie m. Warszawy i najbliższych okolic zapewnia pokrycie zapotrzebowania na poziomie zadowalającym dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Zdaniem Troszyńskiego potwierdzeniem tego jest minimalizacja kolejek do napromieniania w trybie ambulatoryjnym.  Kolejki do  aparatu terapeutycznego nie stanowią problemu, a czas oczekiwania nie odbiega od obserwowanego w wysoko rozwiniętych krajach UE.

Czytaj: Otwock: wstrzymania przyjęć nowych pacjentów chorych na nowotwory

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH