NFZ o nowej formule dla chemioterapii niestandardowej

NFZ chciałby widzieć chemioterapię niestandardową raczej jako terapię zindywidualizowaną. Niedługo przedstawi swoje rozwiązanie w tym zakresie.

Zgodnie z przepisami ustawy o refundacji, w zakresie chemioterapii niestandardowej dostępne są leki, które nie uzyskały jeszcze decyzji refundacyjnej ministra zdrowia i weszły do obrotu przed końcem 2011 roku. Jednocześnie ten model finansowania i rozliczania świadczeń funkcjonować będzie tylko do 31 grudnia 2013 roku.

- Musimy znaleźć jakąś formę finansowania terapii, do których bardziej pasuje określenie "zindywidualizowana" niż obecnie używana "chemioterapia niestandardowa" - przekonywała Barbara Wójcik-Klikiewicz, dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Funduszu, podczas konferencji podsumowującej rok obowiązywania ustawy refundacyjnej (Warszawa, 8 kwietnia br.).

- Powstają pomysły, jak zmodyfikować tę formę leczenia. Naszym zdaniem, nie powinna przejść na zupełnie standardowe zasady dotyczące pozostałych leków chemioterapeutycznych. Należy opracować nową formułę. Współpracujemy w tym zakresie z prof. Maciejem Krzakowskim, konsultantem krajowym w dziedzinie onkologii klinicznej. Niedługo przedstawimy swoją propozycję - dodała prezes NFZ, Agnieszka Pachciarz.

Zdaniem szefostwa Funduszu, efektem nowej regulacji powinien być większy nadzór merytoryczny nad stosowaniem takiej zindywidualizowanej, obciążającej pacjenta metody leczenia.

- W zakresie programów lekowych rola płatnika jest większa nie tylko w kwestiach organizacyjnych i zawierania umów, ale poprzez doprecyzowywanie warunków tych programów. Powołane zespoły koordynacyjne monitorują ich funkcjonowanie. To rozwiązanie sprawdziło się szczególnie dobrze w tych dziedzinach medycznych, w których działają nieulegający wpływom konsultanci krajowi. Są oni w stanie nadzorować i kontrolować ośrodki realizujące umowy na ten rodzaj świadczeń.

- Rola NFZ w zakresie chemioterapii niestandardowej jest mniejsza, ale w ramach naszych propozycji dla ministerstwa zdrowia w zakresie znalezienia rozwiązania dla niestandardówek, zaproponujemy większy nadzór merytoryczny nad tymi terapiami. Dochodzą do nas informacje o przypadkach stosowania chemioterapii niestandardowej, w których interweniować muszą konsultanci krajowi lub wyznaczeni przez nich lekarze.

Jak wyjaśniła prezes Pachciarz, chodzi o interwencje w relacjach z lekarzem proponującym pacjentowi świadczenie, które niekoniecznie może mu pomóc. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH