Mutacje genu CDKN2A w rodzinnym raku trzustki

Mutacja genu CDKN2A wiąże się z większym ryzykiem rozwoju czerniaka, jak również raka trzustki. Pacjentom chorującym na raka trzustki, u których w rodzinie wystąpił czerniak, zaleca się wykonanie badania w celu wykrycia mutacji tego genu. Jednakże dla pacjentów z negatywnym wywiadem rodzinnym w kierunku czerniaka nie ma takich zaleceń.

Celem naukowców z Erasmus MC-University Medical Center Rotterdam, Holandia, była ocena częstości występowania mutacji genu CDKN2A u chorych z rodzinnym rakiem trzustki z negatywnym wywiadem rodzinnym w kierunku występowania czerniaka.

Do badania zakwalifikowano pacjentów z rejestrów rodzinnego raka trzustki. Rodziny, w których występował rodzinny rak trzustki zostały zdefiniowane jako rodziny, w których wystąpił rak trzustki, a nie odnotowano cech występowania rodzinnego czerniaka oraz innych nowotworów złośliwych. Z krwi obwodowej chorych na raka trzustki lub krewnych pierwszego stopnia wyizolowano DNA w celu analizy mutacji genu CDKN2A.

Spośród 40 rodzin, w których wystąpił rodzinny rak trzustki, badanie DNA wykonano u 28, co stanowiło 70%. Mutację genu CDKN2A zaobserwowano u 6 rodzin (21%). Żadna z rodzin, u których stwierdzono mutację genu CDKN2A, nie spełniła kryteriów rozpoznania rodzinnie występującego czerniaka, a u trzech rodzin nie zaobserwowano wystąpienia czerniaka. Stwierdzono występowanie dwóch mutacji genu CDKN2A: p16-Leiden (c.225_243del, p.Ala76fs) oraz mutacje c.19_23dup, p.Ser8fs. Po ujawnieniu mutacji genu CDKN2A w jednej z rodzin odnotowano wystąpienie czerniaka u 17-letniego członka rodziny.

Szacuje się, że występowanie raka trzustki ma w 10% charakter rodzinny, co sugeruje jego uwarunkowanie genetyczne, tym bardziej, że u 1/5 można zaobserwować mutacje genetyczne. Zwiększone ryzyko rozwoju raka trzustki odnotowuje się u chorych z tzw. rodzinnym czerniakiem złośliwym skóry, charakteryzującym się rodzinnym występowaniem o dziedziczeniu autosomalnym dominującym.

Mutacje genu CDKN2A wykrywa się co najmniej u 25% rodzin podatnych na rozwój czerniaka. Oprócz zwiększonego ryzyka rozwoju czerniaka mutacje te wiążą się również ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju raka trzustki, które może być nawet 50 razy większe niż w populacji ogólnej.

Autorzy badania konkludują, że mutacje genu CDKN1A występują w stosunkowo sporej liczbie rodzin z rodzinnym rakiem trzustki. Dlatego badanie w kierunku mutacji tego genu powinno być włączone do panelu badań genetycznych u członków tych rodzin nawet, jeśli nie stwierdzono u nich występowania czerniaka.

Zdaniem badaczy taka strategia zwiększy identyfikację indywidualnego ryzyka rozwoju raka trzustki, jak również przyczyni się do wczesnego rozpoznania czerniaka.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22636603
J Med Genet. 2012 Jun;49(6):362-5.
Indication for CDKN2A-mutation analysis in familial pancreatic cancer families without melanomas Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH