Musimy szybciej diagnozować i skuteczniej leczyć raka prostaty Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia UroConti

- Rak prostaty to drugi po raku płuc nowotwór, na który mężczyźni w Polsce zapadają najczęściej. Niestety, bardzo często diagnoza stawiana jest w stadium wysokiego zaawansowania - przypomina Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia UroConti.

- Kiedy i dlaczego powstała Sekcja Prostaty Stowarzyszenia UroConti?
Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty Stowarzyszenia UroConti: - Sekcja nie powstała od nowa, ale została reaktywowana pod koniec 2016 roku w związku z zapotrzebowaniem na konkretną wiedzę oraz w wyniku aktywności byłych i obecnych pacjentów z rakiem stercza. Była odpowiedzią na brak wystarczającej opieki systemu ochrony zdrowia nad tą grupą chorych, nie tylko w porównaniu z innymi krajami Europy i świata, ale także w porównaniu z polskimi pacjentami z innymi chorobami.

Ze sprawozdania NFZ za rok 2015 wynika, że wydatki z budżetu państwa na programy lekowe raka piersi wynosiły 322 miliony, raka nerki 131 milionów a raka prostaty tylko 30 mln. Co więcej, na leki starszej generacji w leczeniu raka gruczołu krokowego Fundusz przeznacza 140 mln, a na nowe, tylko poprzez jeden program lekowy, wspomniane 30. Jaki to ma sens? I właśnie między innymi dlatego powstała Sekcja Prostaty Stowarzyszenia UroConti, żeby ulżyć pacjentowi, żeby wyrównać dysproporcje.

Rak prostaty to drugi po raku płuc nowotwór, na który mężczyźni w Polsce zapadają najczęściej. Bardzo często diagnoza stawiana jest w stadium wysokiego zaawansowania, gdzie nowotwór ma już przerzuty do innych organów. Możliwości leczenia są już wtedy ograniczone. Co roku, często przypadkowo, w Polsce ok. 9 tys. osób dowiaduje się, iż cierpi na raka prostaty.

W naszej opinii, należy zadbać o to, by każdy mężczyzna miał dostęp do terapii w każdym stadium zaawansowania choroby, szczególnie w okresie wstępnym.

- Czym się Państwo zajmują?
- Po pierwsze, oferujemy wsparcie chorym, którzy czekają na opiekę medyczną, przed i po wyjściu ze szpitala. W miarę możliwości podpowiadamy, korzystając z doświadczenia naszych członków, jak i gdzie leczyć się lepiej i taniej. Popularyzujemy wiedzę odnośnie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób gruczołu krokowego, zachęcamy do przełamania tabu i poddawania się regularnym badaniom przesiewowym.

Po drugie, organizujemy lub uczestniczymy w akcjach informacyjnych. Jako organizacja mamy większą „siłę przebicia” , bierzemy udział w spotkaniach z przedstawicielami władz i decydentami, podczas których walczymy o poprawę dostępu chorych na raka prostaty do nowoczesnego leczenia i właściwej rehabilitacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH