Ministerstwo Zdrowia o unijnym spotkaniu na temat dostępu do leków cytostatycznych

Na stronie Ministerstwa Zdrowia zamieszczono informację prasową dotyczącą działań podjętych przez ministra Bartosza Arłukowicza podczas nieformalnego spotkania ministrów zdrowia UE - w związku z ograniczeniami w dostępie do leków cytostatycznych.

W dniach 23-24 kwietnia br. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz uczestniczył w nieformalnym spotkaniu Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej, które odbywało się w Horsens (w Danii). Poinformował Komisarza ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów o występujących w Polsce trudnościach z zapewnieniem pacjentom planowego i nieprzerwanego dostępu do leczenia onkologicznego, wynikających ze znacznego ograniczenia dostaw leków cytostatycznych przez firmę Sandoz – w wyniku jej problemów technologicznych.

Minister Arłukowicz podkreślił, że z rozmów, które przeprowadził już z ministrami zdrowia z innych państw członkowskich wynika, że podobne problemy ma kilkanaście państw UE. W związku z tym minister zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o koordynację działań zmierzających do rozwiązania tych problemów oraz o utworzenie grupy roboczej na poziomie eksperckim.

Minister podkreślił, że ze względu na potrzebę zapewnienia maksymalnej skuteczności podejmowanych działań, jest bardzo istotną kwestią, by UE zajmowała w takich przypadkach wspólne stanowisko wobec firm farmaceutycznych.

Arłukowicz zaapelował również o ustanowienie przez Komisję Europejską systemu wczesnego ostrzegania przed problemami z dostępnością leków. Podkreślił, że istnienie takiego systemu nie tylko pozwoliłoby efektywnie przeciwdziałać skutkom wystąpienia przerw w dostawach leków, ale również mogłoby zapobiegać występowaniu takich nieprawidłowości.

Polska przekazała KE informacje o aktualnej sytuacji związanej z ograniczeniem dostępności cytostatyków w kraju i ponownie zaproponowała uruchomienie na szczeblu unijnym, przy aktywnym udziale KE, mechanizmu szybkiej wymiany informacji i reakcji na kryzys.

Nasz kraj przekazał również uwagę, że mechanizm wymiany informacji powinien umożliwiać też zapobieganie występowaniu podobnych sytuacji w przyszłości. Zaproponowano też rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych przez państwa członkowskie w raportach do KE, o informację o aktualnym stanie zapasów leków. Propozycje Polski poparła m.in. Europejska Agencja Leków.

W trakcie audiokonferencji z Komisją Europejską, którą 24 kwietnia zorganizował Komisarz John Dalii, omówione zostały problemy związane z ograniczoną dostępnością leków cytostatycznych w państwach, które zgłosiły Komisji braki leków. Wystąpienie takich problemów zgłosiło łącznie 16 państw członkowskich UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja, Węgry, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja.

Istotne informacje dla wszystkich 16 państw, zmagających się z problemem niedoboru leków cytostatycznych, przekazała Austria, która zadeklarowała, że w ramach systemu wczesnego ostrzegania przekaże innym państwom członkowskim raport z najbliższej kontroli w firmie Sandoz. 

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH