Ministerstwo Zdrowia o reorganizacji w warszawskim Centrum Onkologii

Reorganizacja Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie nie spowodowała ograniczeń w wykonywaniu świadczeń, przeciwnie - zwiększa się ich dostępność i skraca czas oczekiwania - zapewniła rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Gołąbek.

- Przeprowadzono wielopłaszczyznową analizę sytuacji wszystkich komórek Instytutu, biorąc pod uwagę interes pacjenta. Osiągnięciu tego celu służy m.in. lepsze wykorzystanie bazy oraz potencjału kadrowego. W związku z tym podjęto decyzję o połączeniu Kliniki Nowotworów Układu Pokarmowego z Kliniką Gastroenterologii, która zajmowała się gastroenterologią i współpracowała z klinikami o profilu onkologicznym, w jedną Klinikę Gastroenterologii Onkologicznej - podkreśliła Gołąbek.

Dodała, że to posunięcie pozwoli na przyspieszenie pełnej diagnostyki, kompleksowe leczenie i zwiększenie dostępności świadczeń.

- Wszyscy pacjenci leczeni dotychczas w jednostkach, które wejdą w skład Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej, będą w niej leczeni. Po reorganizacji nie ma ograniczeń w wykonywaniu świadczeń w poszczególnych klinikach Instytutu, przeciwnie - zwiększa się ich dostępność i skraca czas oczekiwania - zapewniła rzeczniczka Mnisterstwa Zdrowia.

Agnieszka Gołąbek poinformowała, że według stanu na koniec sierpnia Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie nie ma zadłużenia; ma dodatni wynik finansowy w wysokości ponad 5 mln zł.

O tym, że zlikwidowana została Klinika Nowotworów Układu Pokarmowego w Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie, a część pacjentów, lekarzy i biały personel przeniesiono na inne oddziały, napisała w środę (3 października) Gazeta Polska Codziennie.

W  Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie leczą się tysiące pacjentów z całego kraju. Na dużą skalę prowadzone są badania naukowe, na przykład nad szczepionkami przeciwko czerniakowi. Specjaliści Centrum publikują setki prac w fachowej literaturze.

Centrum Onkologii istnieje dzięki inicjatywie Marii Skłodowskiej-Curie. Instytut został założony 29 maja 1932 r. z inicjatywy i na prośbę Marii Skłodowskiej-Curie jako Instytut Radowy przy ulicy Wawelskiej. Zniszczony w czasie II wojny światowej, został odtworzony jako Instytut Onkologii. Potrzeby kraju były coraz większe, co dostrzegł ówczesny dyrektor Centrum, prof. Tadeusz Koszarowski. Dzięki niemu w latach 80. powstało nowe Centrum na Ursynowie. W roku 1995 Centrum zostało zreorganizowane - powstały m.in. kliniki narządowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH