Ministerstwo Zdrowia: leki generyczne w leczeniu białaczki równie bezpieczne jak oryginały

W piątek (25 kwietnia) wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki spotkał się z przedstawicielami pacjentów i lekarzami, by wyjaśnić wątpliwości, związane z wprowadzeniem od 1 lipca 2014 r. dostępu do leczenia imatynibem, po objęciu refundacją w katalogu chemioterapii leków generycznych zawierających tę samą substancję czynną co lek oryginalny.

Resort zdrowia zaprosil na rozmowy pacjentów ze Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz lekarzy hematologów ze Stowarzyszenia Polskiej Grupy d/s Leczenia Białaczek u Dorosłych PALG (Polish Adult Leukemia Group).

Rozmowy koncentrowały się wokół tematu bezpieczeństwa i skuteczności odpowiedników. Przedstawiciele Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych szczegółowo omówili  kwestię biorównoważności leków innowacyjnych i generycznych. Przekazali także informacje na temat krajowych i europejskich wymogów oraz procedur dopuszczania tych leków do obrotu.

Pacjenci zostali zapewnieni przez przedstawicieli wszystkich instytucji, biorących udział w spotkaniu, że leki generyczne podlegają w Polsce stałej kontroli, zarówno w zakresie ich wytwarzania, jak i monitorowania ewentualnych działań niepożądanych. Odpowiedniki, dostępne na rynku krajowym, są równie bezpieczne i skuteczne, jak zarejestrowane wiele lat temu leki innowacyjne.

Jak podano w komunikacie po spotkaniu, pacjentom wyjaśniono, że zanim lek generyczny zostanie wprowadzony do obrotu, podczas badań biorównoważności musi zostać dowiedzione, że wchłania się tak samo, jak lek innowacyjny. Nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje zasada: takie samo wchłanianie = takie samo działanie.

Jeśli lek generyczny przejdzie pozytywnie badania biorównoważności to znaczy, że jest pełnowartościowym (i zwykle dużo tańszym) odpowiednikiem leku innowacyjnego. Dzięki lekom generycznym pacjenci zyskują szeroki dostęp do innowacji, które przestały być chronione patentem - przekonuje ministerstwo.

Podczas spotkania przedstawiciele pacjentów podkreślali potrzebę uzyskania pełnych informacji na temat zapowiadanych przez resort zmian w formule leczenia przewlekłej białaczki szpikowej, a także bezpieczeństwa prowadzenia terapii onkologicznych z zastosowaniem leków generycznych.

Czutaj też. Pacjenci z białaczką nie chcą tańszych odpowiedników. Producenci generyków odpowiadają

Resort zdrowia zobowiązał się takie informacje przygotować. Ustalono także, że rozmowy na ten temat będą kontynuowane.

Więcej: www.mz.gov.pl 


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH