Minister zapowiada zmiany w pakiecie onkologicznym

W ciągu kilku tygodni mogą zostać wprowadzone pierwsze zmiany w pakiecie onkologicznym - poinformował w środę (15 kwietnia) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Minister zapowiedział m.in. objęcie pakietem kolejnych rodzajów nowotworów - o niepewnym lub nieznanym charakterze. Uelastyczniony ma zostać także sposób działania konsyliów lekarskich, które podejmują decyzję o sposobie leczenia pacjenta.

Wśród zapowiedzianych przez niego zmian są też: stworzenie możliwości sfinansowania badania PET poza stawką ryczałtową, zwiększenie finansowania ryczałtów w AOS o 20 proc. w przypadku diagnozowania pacjentów w ciągu 7 tygodni oraz stworzenie nowych pakietów diagnostycznych.

Poszerzona ma zostać lista świadczeń szpitalnych, rozliczanych bez limitu, m.in. o radioterapię paliatywną. Usprawniony ma być też system informatyczny do wystawiania kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO), tak by np. lekarz mógł dokonać wpisu do systemu w ciągu trzech dni (dziś odbywa się to w czasie rzeczywistym).

Arłukowicz poinformował też, że do udziału w pakiecie - w drodze konkursów uzupełniających - mają być dopuszczeni kolejni świadczeniodawcy.

Zaznaczył, że część zmian - te, które można wprowadzić zarządzeniem prezesa NFZ - powinna wejść w życie w ciągu kilku tygodni. Te, które wymagają rozporządzenia ministra zdrowia, ze względu na procedury legislacyjne (m.in. wymóg ich konsultacji) zaczną funkcjonować w późniejszym terminie.

Podkreślił, że proponowane zmiany zostały sformułowane po głębokiej analizie i naradzie z premier Ewą Kopacz, z którą spotkał się w środę (15 kwietnia).

Czyt. także: W Senacie o pakiecie: centra onkologiczne ponoszą straty finansowe

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia poinformował m.in., że 92 proc. przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), które "weszły do pakietu", realizuje go w dalszym ciągu; z realizacji pakietu w części lub całości zrezygnowało 8 proc. przychodni. "Przychodnie, które zrezygnowały, albo wcześniej nie zajmowały się pacjentami onkologicznymi, albo robiły to w stopniu minimalnym" - dodał minister.

Wskazał, że pakiet realizuje 96 proc. szpitali, które do niego przystąpiły; z realizacji zrezygnowało 4 proc. z nich. Również większość z tych placówek - jak wyjaśnił minister - albo nie zajmowała się w 2014 r. i wcześniej leczeniem pacjentów z chorobą nowotworową lub przeznaczała na ich leczenie mniej niż 5 proc. swojego kontraktu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH