Minister Zembala otrzymał stanowisko ws. protonoterapii w Polsce Zachodniej Powstał projekt dotyczący budowy Instytutu Hadronoterapii w Polsce Zachodniej. Fot. Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

Parlamentarny Zespół ds. Zintegrowanego Wielodyscyplinarnego Systemu Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych w Polsce Zachodniej INPRONKO przekazał Ministrowi Zdrowia stanowisko ws. wsparcia dla projektu dotyczącego budowy Instytutu Hadronoterapii w Polsce Zachodniej.

- Oczekujemy na stanowisko Ministra Zdrowia ws. projektu INPRONKO, który przyczyni się do poprawy leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce - mówi autor projektu prof. Julian Malicki.

"Zwracamy się z prośbą o wsparcie Ministerstwa Zdrowia w realizacji oraz uwzględnienie w pracach Komitetu sterującego ds. koordynacji interwencji Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI) w sektorze ochrony zdrowia projektu pn. Zintegrowany, Wielodyscyplinarny System Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych w Polsce Zachodniej. Innowacja, protonoterapia, rozwój onkologii" - czytamy we wstępie stanowiska parlamentarzystów.

Podczas drugiego posiedzenia do składu prezydium Zespołu dołączyła senator, prof. Alicja Chybicka.

Jak piszą parlamentarzyści: "Projekt wpisuje się w główne założenia działań w sektorze zdrowia polegające na wdrożeniu rozwiązań projakościowych i poprawiających działanie systemu ochrony zdrowia, a także rozwoju infrastruktury w podmiotach leczniczych".

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, środki unijne mają być przeznaczone na "inwestycje służące przekształceniu polskiej ochrony zdrowia w system bardziej nowoczesny i efektywny, który będzie podążał ku wszelkim innowacjom, służącym poprawie jakości opieki nad pacjentem". Zdaniem parlamentarzystów te cele doskonale odwzorowuje projekt INPRONKO.

Projekt INPRONKO jest programem o strategicznym znaczeniu dla rozwoju regionu zachodniej Polski. W projekt zaangażowanych jest pięć województw: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie. Projekt, dzięki poprawie dostępności i integracji świadczeń radioterapii, zwiększy skuteczność leczenia pacjentów onkologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów w wieku dziecięcym.

Dla realizacji projektu została utworzona Rada Programowa, której przewodniczy prof. dr hab. Jacek Fijuth - prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. W tym samym celu powstało konsorcjum 19 instytucji: ośrodków onkologicznych wdrożeniowych i uniwersytetów. Koordynatorem projektu jest Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Radioterapię protonową stosuje się i jest ona refinansowana przez publicznych ubezpieczycieli
w Europie i Ameryce Północnej do leczenia guzów mózgu i rdzenia kręgowego, nowotworów u dzieci, a także w lokalizacjach, w których guz nowotworowy jest położony bardzo blisko narządów krytycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH