Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego: kolonoskopia może uratować życie

Z okazji trwającego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO apeluje: nie bójmy się badań kolonoskopowych! Dla osób powyżej 55. roku życia, profilaktyczna kolonoskopia jest bezpłatna, a wykonuje ją ponad 80 placówek na terenie całego kraju.

Nowotwór jelita grubego jest drugim, po raku płuca u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najczęściej występującym nowotworem w Polsce, diagnozowanym u ponad 15,5 tys. osób rocznie. Każdego dnia z jego powodu umiera w naszym kraju 28 osób. Wcześnie wykryty daje szansę na szybkie podjęcie leczenia i skuteczniejszą terapię.

Każdego roku rak jelita grubego dotyka 1,2 mln osób na świecie, przy czym aż 60 proc. przypadków ma miejsce w krajach wysoko rozwiniętych. W Unii Europejskiej nowotwór diagnozuje się u blisko 400 tys. mieszkańców rocznie. 200 tys. chorych nie udaje się uratować, co sprawia, że rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, najbardziej śmiertelnym nowotworem w UE.

Co niepokojące, Polska odnotowuje najwyższą dynamikę liczby zachorowań na raka jelita grubego w całej Europie. Liczba osób w naszym kraju, w szczególności mężczyzn, które przegrywają walkę z tym nowotworem, jest o wiele wyższa, niż w krajach Europy Zachodniej i Północnej, gdzie współczynnik umieralności spada. W skali kraju, rak jelita grubego należy do grupy nowotworów najbardziej obarczonych śmiertelnością, zabierając każdego roku prawie 10,5 tys. osób. Tylko w województwie mazowieckim w ciągu ostatnich 11 lat z powodu raka jelita grubego zmarło ponad 15 tys. osób.

Te badania ratują życie
Według ekspertów Unii Europejskiej, wczesna diagnostyka nowotworu prowadzi do obniżenia współczynnika umieralności o co najmniej 40 proc. W USA odsetek chorych, którzy wygrywają walkę z rakiem jelita grubego rośnie: w Stanach Zjednoczonych żyje obecnie ponad 1 mln osób, którym udało się pokonać tę chorobę.

Aby zwiększyć szanse i świadomość polskich pacjentów, w 2000 r. w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych powołano do życia Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. W ramach tej inicjatywy pacjenci w wieku 55-64 lata mogą poddać się bezpłatnej kolonoskopii, która wykonywana regularnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 60-90 proc.

Szacuje się, że w grupie wiekowej 55-64 lata problem z polipami ma aż jedna czwarta badanych, a 5 proc. spośród nich zostanie prawdopodobnie dotkniętych nowotworem. Do bezpłatnych badań kwalifikują się również osoby w wieku 40-49 lat, których krewni pierwszego stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) chorowali na raka jelita grubego. Badania przeprowadza 80 ośrodków medycznych w Polsce, których kompletna lista w poszczególnych województwach znajduje się na stronie http://pbp.org.pl/osrodki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH