Międzynarodowy Tydzień Urologii: badanie USG może pomóc we wczesnym wykryciu raka nerki W krajach Unii Europejskiej większość przypadków nowotworu nerki wykrywana jest przypadkowo dzięki badaniu USG jamy brzusznej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Trwa Międzynarodowy Tydzień Urologii - z tej okazji eksperci przypominają o regularnym wykonywaniu profilaktycznego USG jamy brzusznej, które może być wyjątkowo pomocne m. in. we wczesnym wykryciu raka nerki.

Rak nerki nie daje specyficznych objawów, dlatego pacjenci nie są świadomi rozwoju choroby, aż do późnego stadium nowotworu. Jednocześnie wcześnie wykryty jest jednym z lepiej rokujących nowotworów w terapii. Szansą dla wielu pacjentów jest łatwe w wykonaniu, powszechnie dostępne i bezbolesne badanie ultrasonograficzne (USG), które powinno się wykonać co najmniej raz w roku.

- W krajach Unii Europejskiej większość przypadków nowotworu nerki wykrywana jest przypadkowo dzięki badaniu USG jamy brzusznej, które zwykle wykonywane jest z zupełnie innego powodu niż guz nerki. Dzieje się to we wczesnym etapie choroby, co znacznie zwiększa szansę chorych na wyleczenie - podkreśla dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Rak nerki to siódmy najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn, niewiele rzadszy wśród kobiet.

- Rak nerki początkowo rozwija się niemal bezobjawowo. Z czasem chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej - wskazuje dr Jakub Żołnierek z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podstawową metodą leczenia chorych na nowotwór nerki jest chirurgiczne usunięcie guza nowotworowego, bądź całej nerki. Kiedy choroba jest już jednak w zaawansowanym stadium i dochodzi do przerzutów, konieczne jest zastosowanie farmakoterapii. Obecnie obserwuje się znaczący postęp w leczeniu raka nerki. Dostępne są nowe możliwości leczenia, m.in. terapie celowane. Przykładem są kolejne generacje leków z grupy inhibitorów kinaz tyrozynowych.

Międzynarodowy Tydzień Urologii (25-29 września) to akcja edukacyjna, prowadzona przez najpoważniejsze organizacje urologiczne na świecie, w tym Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) i Polskie Towarzystwo Urologiczne - PTU. Ma ona na celu zwiększenie świadomości w zakresie chorób układu moczowo-płciowego, także nowotworów o podłożu urologicznym - raka gruczołu krokowego, raka pęcherza moczowego oraz raka nerki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH