ONKOLOGIA

Po uzyskaniu informacji o objęciu refundacją wyłącznie leku niwolumab, kierując się dobrem pacjentów, zaakceptowaliśmy proponowane zmiany w programie lekowym - poinformowała w czwartek (29 sierpnia) firma Merck w specjalnym oświadczeniu. To odpowiedź na uwagi Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych "w sprawie blokowania przez firmy dostępu do programów lekowych".
Mając na uwadze potrzeby wszystkich pacjentów, firma Merck, odnosząc się do nowego kształtu programu lekowego dot. nowotworów głowy i szyi, zwróciła uwagę na potrzebę objęcia refundacją dwóch bardzo potrzebnych leków w terapii nawracającego i/lub z przerzutami raka głowy i szyi: niwolumab i cetuksymab - czytamy w oświadczeniu firmy Merck.
Zależało nam na tym, aby wszyscy pacjenci mieli szansę odnieść korzyść ze zmian w programie leczenia nowotworów głowy i szyi, uzyskując dostęp do leczenia zarówno w pierwszej, jak i drugiej linii w chorobie nawrotowej i/lub z przerzutami, zgodnie z przyjętym w wytycznych klinicznych światowym standardem oraz najnowszą wiedzą medyczną - wyjaśnia firma Merck.
"Uczestnicząc równolegle w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia mieliśmy nadzieję, iż program w powyższym kształcie zostanie wprowadzony od 1 września br. Niezwłocznie jednak po uzyskaniu informacji o objęciu refundacją wyłącznie leku niwolumab, firma Merck, kierując się dobrem pacjentów, zaakceptowała proponowane zmiany programowe tj. uwzględnienie tylko leku niwolumab w leczeniu pacjentów po progresji w trakcie lub po terapii pochodnymi platyny (druga linia leczenia)" - poinformowała firma.
Oświadczenie firmy jest odpowiedzią na przedstawione w środę (28 sierpnia) stanowisko Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w którym organizacja pacjencka apelowała do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie zdecydowanych kroków "w sprawie blokowania przez firmy dostępu do programów lekowych".
"Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę się na refundację immunoterapii - leku niwolumab dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Decyzję o udostępnieniu leku polskim pacjentom zablokowała niemiecka firma Merck, producent leku dostępnego w ramach programu lekowego B.52 „Leczenie płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi w skojarzeniu z radioterapią w miejscowo zaawansowanej chorobie”, do którego miałby zostać dołączony niwolumab. Immunoterapia do tej pory dostępna była dla chorych z nowotworami głowy i szyi w ramach RDTL (ratunkowy dostęp do technologii lekowych - red.) - przypomina w komunikacie Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.
W wydanym w odpowiedzi w czwartek stanowisku firma Merck zaznacza: "Chcielibyśmy podkreślić, iż nasza firma nigdy nie kwestionowała wartości klinicznej leku niwolumab, a potrzeby pacjentów z nowotworami szyi i głowy, którzy oczekują wprowadzenia innowacyjnych leków o sprawdzonej skuteczności, są dla nas priorytetem. Tym samym nie było naszą intencją by utrudniać jego wprowadzenie do programu lekowego."
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 21:06 Kielce: charytatywna licytacja przyniosła szpitalowi ponad 35 tys. zł
- 20:41 Eksperci Deloitte: medycynę przyszłości zdefiniują technologie ery cyfrowej
- 20:33 Prof. Wojtyniak: w Polsce rośnie liczba zgonów związanych ze spożyciem alkoholu
- 19:54 NIL o obowiązkach podmiotów leczniczych dotyczących gospodarki odpadami
- 18:58 Zmiany w zarządzie sieci klinik kardiologicznych American Heart of Poland
- 18:43 Siedlce: pierwsza w szpitalu operacja prostatektomii z użyciem robota
- 17:21 MZ: treść projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 Rusza trzecia edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd": zgłoś swój udział!
- 3 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 4 Polacy wyznaczają standardy w telerehabilitacji pacjentów kardiologicznych
- 5 Warszawa: samorząd lekarski świętował 30-lecie swojego odrodzenia
- 6 Małgorzata Rozenek-Majdan nagrywa dokument o in vitro
- 7 Specjaliści: przed polską kardiologią stoją ogromne wyzwania
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych