Mazowsze: protest głodowy w szpitalu onkologicznym w Wieliszewie

Kilkanaście osób: pacjenci i ich bliscy rozpoczęło protest głodowy w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie. Sprzeciwiają się zbyt niskiemu kontraktowi z NFZ na 2014 r. i limitowaniu świadczeń onkologicznych.

Członek Stowarzyszenia na rzecz Chorych na Nowotwory "Pacjent jest najważniejszy" Karol Chwesiuk wyjaśnił w rozmowie, że stowarzyszenie podjęło decyzję o proteście głodowym jako wyrazie sprzeciwu wobec zbyt niskiego finansowania placówki, która pomaga pacjentom onkologicznym.

- Świadczenia onkologiczne nie są traktowane przez NFZ jako ratujące życie i Fundusz limituje je, a pacjenci onkologiczni nie mogą czekać w kolejce na procedury. Szpital onkologiczny w Wieliszewie to placówka, która mimo wykorzystania kontraktu z NFZ udziela pomocy wszystkim pacjentom onkologicznym, tak aby nie czekali w kolejkach - podkreślił.

Jak dodał, może to doprowadzić do zadłużenia się placówki i tego, że pacjenci nie będą mieli się gdzie leczyć.

- Państwo powinno zagwarantować opiekę zdrowotną pacjentom, a to fundacja prowadząca szpital finansuje nasze leczenie po wykorzystaniu puli pieniędzy z kontraktu z NFZ - zaznaczył Chwesiuk.

Przypomniał, że wielokrotnie stowarzyszenie występowało w tej sprawie do ministerstwa zdrowia, NFZ, posłów, prezydenta, rzecznika praw obywatelskich.

Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowa oddziału mazowieckiego NFZ poinformowała, że w piątek (13 grudnia) odbyło się spotkanie dyrekcji oddziału z przedstawicielami Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. Podtrzymaliśmy propozycję kontraktu na przyszły rok w wysokości, jaką kilka dni wcześniej zaakceptował prezes szpitala, a następnie wycofał zgodę - dodała.

- Zaproponowana kwota kontraktu dla tej placówki na przyszły rok jest wyższa niż tegoroczny kontrakt - powiedziała Gołąbek.

Dodała, że szpital w Wieliszewie był też jednym z głównych beneficjentów zwrotu od NFZ za nadwykonania za ubiegły rok.

- Jesteśmy gotowi do podpisania zaproponowanego kontraktu - zapewniła.

Justyna Świeżek, prezes zarządu szpitala podkreśliła, że globalny kontrakt zaproponowano lecznicy taki sam, ale z przesunięciem kwot z zakresu opieki szpitalnej na opiekę ambulatoryjną, a operacji onkologicznych nie da się wykonać w ambulatorium.

Jak poinformowała, propozycja NFZ na przyszły rok przewiduje w przypadku leczenia szpitalnego spadek np. w zakresie chirurgii onkologicznej o 30 proc., a brachyterapii - o 60 proc. Spadek miałby dotyczyć także kwot za onkologię kliniczną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH