Mazowieckie: 70 placówek POZ przystąpiło do programu wykrywania nowotworów głowy i szyi Mazowieckie: 70 placówek POZ przystąpiło do programu wykrywania nowotworów głowy i szyi. Fot. Archiwum

70 placówek podstawowej opieki zdrowotnej z Mazowsza wspólnie z Radomskim Centrum Onkologii i Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim włączyło się w realizację ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. W ramach projektu ma być przebadanych 10 tys. pacjentów.

Jak poinformował we wtorek (19 września) na konferencji prasowej w Radomiu prezes Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Wojciech Pacholicki, do programu przystąpiło 70 na 200 zrzeszonych w związku placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Zdaniem Pacholickiego lekarze POZ odgrywają w projekcie ważną rolę, bo to do nich w pierwszej kolejności trafiają pacjenci z różnymi objawami chorobowymi.

Dlatego - jak przewiduje program - lekarze rodzinni otrzymają specjalną ankietę, którą będą wypełniać razem z pacjentem. Zawiera ona pytania dotyczące objawów oraz tzw. czynników ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi. Odpowiedzi na te kluczowe pytania mają pomóc lekarzowi w podjęciu decyzji o skierowania pacjenta na dalsze badania m.in. do laryngologa czy na USG.

- Dla lekarzy to nowe narzędzie do diagnozowania. Możemy pacjenta szybko zbadać, a następnie bez kolejki skierować na specjalistyczne badania, by zweryfikować podejrzenie nowotworu głowy czy szyi - podkreślił Pacholicki.

Etap tzw. pogłębionej diagnostyki mają realizować Radomskie Centrum Onkologii i Mazowiecki Szpital Bródnowski.

- Ten program ma ułatwić chorym możliwie w jak najszybszym czasie albo wykluczenie nowotworu i leczenie innego schorzenia, które było przyczyną dolegliwości, albo rozpoznanie nowotworu i rozpoczęcie jak najrychlejszego leczenia onkologicznego - zaznaczył dyr. ds. medycznych Radomskiego Centrum Onkologii prof. Tomasz Pieńkowski.

W jego ocenie ogólnopolski program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi ma także walor edukacyjny. Informacje na ten temat, aby dotarły do najszerszej rzeszy ludzi, będą przekazywane za pośrednictwem mediów. Zaplanowano także spotkania informacyjne m.in. z przedstawicielami lokalnych społeczności, samorządów i organizacji pozarządowych.

W ramach projektu w ciągu dwóch lat przebadanych ma być 10 tys. pacjentów z woj. mazowieckiego, a także podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Program obejmuje osoby w wieku od 40 do 65 lat.

Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy raka jamy ustnej, języka, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, ucha zewnętrznego, środkowego, wewnętrznego, skóry okolic głowy i szyi.

Na te nowotwory najczęściej chorują osoby, które przez wiele lat nadużywały tytoniu i alkoholu. Istotnym czynnikiem ryzyka są również: zaniedbywanie stanu zdrowia jamy ustnej oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) - co może mieć związek ze zmianami praktyk seksualnych w ostatnich dekadach. HPV odgrywa rolę zwłaszcza w rozwoju nowotworów w obrębie jamy ustnej i gardła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH