Marcin Czech: z nadzieją patrzymy na nowe opcje terapeutyczne w onkologii Wiceminister zdrowia Marcin Czech: - Z nadzieją patrzymy na pojawiające się nowe opcje terapeutyczne w wielu nowotworach; FOT. PTWP

- Ministerstwo Zdrowia dostrzega nowe możliwości terapeutyczne w zakresie leczenia nowotworów, w tym dotyczące immunoonkologii - podkreśla wiceminister zdrowia Marcin Czech*.

- Z nadzieją patrzymy na pojawiające się nowe opcje terapeutyczne w wielu nowotworach. Pod względem merytorycznym te nowe metody ocenia - w oparciu o wynika badań i dostępne publikacje - Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - mówi Marcin Czech.

Dodaje, że AOTMiT - biorąc między innymi pod uwagę twarde, tzw. pierwszorzędowe punkty końcowe badań, czyli wpływ nowych terapii na przeżycie pacjentów - rekomenduje lub nie rekomenduje Ministerstwu Zdrowia refundowanie pewnych leków.

- Ważne jest także kryterium efektywności kosztowej, czyli opłacalności terapii, konieczne do tego, abyśmy w sprawiedliwy sposób mogli gospodarować środkami finansowymi. Będziemy również korzystać z pomocy Komisji Ekonomicznej, która negocjuje ceny leków - mówi nam wiceminister zdrowia.

Zwraca uwagę, że terapie immunologiczne są bardzo drogie. - Będziemy jednak starali się wspólnie z ekspertami, m.in. konsultantami krajowymi, wyselekcjonować te grupy chorych, które odniosą największą korzyść z tego typu terapii. Chciałbym zapewnić pacjentów, że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad potencjalnym stosowaniem tych leków oraz kompleksowym podejściem do leczenia nowotworów, w tym farmakoterapii - podsumowuje Marcin Czech.

Czytaj także: Immunoterapia: czy polscy pacjenci korzystają z tego przełomu

* Wypowiedź zarejestrowana podczas debaty „Immunoonkologia - nowe otwarcie w walce z nowotworami” (Warszawa, 16 lutego 2018 r.), zorganizowanej przez redakcję Rynku Zdrowia. Obszerna relacja z debaty ukaże się w marcowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia. Relacje także w portalu rynekzdrowia.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH