MZ zapowiada bezlimitowe rozliczanie opieki paliatywnej i hospicyjnej Warczyński zapowiedział kolejne zmiany w pakiecie onkologicznym, który obowiązuje od początku 2015 r. Fot. PTWP

Resort zdrowia planuje włączenie do bezlimitowego rozliczania świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz leczenia bólu - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Warczyński podczas środowego (27 stycznia) posiedzenia senackiej komisji zdrowia.

Przypomniał, że w ostatnim czasie m.in. uelastyczniono skład konsyliów lekarskich, a także zmieniono wzór karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO).

Resort planuje m.in. uprościć kartę DiLO oraz zmienić wskaźniki wykrywalności nowotworów w podstawowej opiece zdrowotnej. Zmiany w pakiecie będą przeprowadzane również na poziomie ustawowym.

- Bardzo ważną zmianą będzie bezlimitowe rozliczanie świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, a także cały moduł - wiążący się zarówno z opieką paliatywną i hospicyjną, ale nie tylko - dotyczący leczenia bólu - dodał wiceminister. W informacji przekazanej senatorom wpisano, że propozycje zmian w tym zakresie zostaną przekazane w najbliższych tygodniach.

Wiceminister podsumował również realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, który trwał w latach 2006-2015. Na program ten corocznie przeznaczano ok. 250 mln zł.

W efekcie programu wzrosła zgłaszalność na badania cytologiczne z 12 proc. w 2006 r. do ponad 44 proc. w 2014 r., a także na badania mammograficzne z 23 proc. do 47 proc. Resort zwraca uwagę, że dane te nie uwzględniają badań wykonywanych w placówkach prywatnych.

Wykonano także ponad 384 tys. badań kolonoskopowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego i kupiono 321 endoprotez onkologicznych dla dzieci i młodzieży. Ponadto w ramach programu kupiono np. tomografy komputerowe i rezonanse magnetyczne, a także doposażono kliniki i oddziały torakochirurgii.

Warczyński przypomniał, że na lata 2016-2024 przyjęto kolejny Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na jego realizację każdego roku również będzie przeznaczanych do 250 mln zł.

Wiceminister powiedział, że program ten obecnie jest "nieco modyfikowany". Z informacji przekazanej senatorom wynika, że resort pracuje nad szczegółowym zestawieniem zadań, które będą realizowane w 2016 r.

Warczyński powiedział, że nowy program bardziej niż poprzedni kładzie nacisk na promocję zdrowia i profilaktykę oraz wykrywanie nowotworów. Podkreślił, że w ramach tego programu będą prowadzone badania w kierunku wczesnego wykrywania nie tylko raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy, ale również raka płuc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH