MZ prowadzi negocjacje cenowe dotyczące nowych leków dla pacjentów z czerniakiem

Ministerstwo Zdrowia nadal prowadzi prace nad refundacją dwóch nowych leków dla chorych na zaawansowanego czerniaka - wynika z informacji przesłanej PAP przez rzecznika resortu Krzysztofa Bąka. MZ dąży do znacznego obniżenia kosztów tych terapii.

Na kilka dni przed Światowym Dniem Walki z Rakiem, który jest obchodzony 4 lutego, lekarze i pacjenci podkreślają, że pozytywna decyzja o refundacji obydwu nowoczesnych leków - tj. ipilimumabu i wemurafenibu - dałaby szansę na istotne wydłużenie życia kilkuset chorym cierpiącym na zaawansowanego czerniaka, u których nie działają już inne metody terapii.

Średnią przeżycia chorych na czerniaka, u których doszło do przerzutów ocenia się na 6-8 miesięcy. Z badań wynika natomiast, że dzięki zastosowaniu ipilimumabu (leku, który stymuluje układ odporności do walki z rakiem) 20 proc. chorych żyje dwa lata, a ponad 10 proc. przeżywa nawet 5 lat. W przypadku wemurafenibu, który stosuje się tylko u chorych z mutacją w genie BRAF, około 50 proc. przeżywa 16 miesięcy.

Koszt leczenia ipilimumabem, który jest podawany pacjentom w jednym cyklu, waha się w zależności od masy ciała chorego - może wynieść ponad 200 tys., ale i ponad 400 tys. zł. Miesięczna kuracja wemurafenibem kosztuje ok. 40 tys. zł, a lek stosuje się do czasu progresji choroby.

Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych zarekomendowała finansowanie obu leków ze środków publicznych, w ramach tzw. programów lekowych, pod warunkiem obniżenia kosztów terapii dla płatnika.

Jak poinformował PAP rzecznik MZ Krzysztof Bąk, Komisja Ekonomiczna prowadziła intensywne negocjacje cenowe z przedstawicielami producentów obu leków.

- Oferta cenowa proponowana przez wnioskodawców nie została zaakceptowana przez kierownictwo resortu, które w kolejnych tygodniach oczekuje na pogłębienie obniżki cenowej, celem zapewnienia efektywności kosztowej tych terapii - podkreślił Bąk.

Z informacji, którą otrzymał PAP od rzecznika MZ wynika, że w ostatnich dniach do resortu wpłynęła nowa oferta cenowa producentów obu leków, która zostanie poddana "wnikliwej analizie". Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH