Na stronie RCL został opublikowany projekt rozporządzenia dot. terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku.

Publikowany projekt zmienia rozporządzenie ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1520, z późn. zm.).

W lp. 35 określono dodatkowe warunki realizacji świadczenia „Terapia protonowa nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku”, identyfikowanego procedurą medyczną 92.288 Teleradioterapia hadronowa wiązką protonów oraz rozpoznaniami (kody ICD-10) znajdującymi się w wykazie świadczeń gwarantowanych (załącznik nr 1 do rozporządzenia).

Zmiana ma na celu przede wszystkim określenie kryteriów kwalifikacji do terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku opartych na zasadach Evidence Based Medicine (EBM) oraz zasad realizacji i kontroli po jej zakończeniu.

Z treści rekomendacji Prezesa AOTMiT wynika, iż istnieje duża niepewność co do rzeczywistego kosztu terapii oraz liczby pacjentów ze wskazaniami kwalifikującymi do jej przeprowadzenia.

W ramach analizy wpływu na budżet płatnika publicznego AOTMiT rozpatrywała kilka wariantów, różniących się kosztem radioterapii protonowej i populacją docelową, które wskazują na duży rozrzut wyników w zależności od przyjętych danych wejściowych. Liczebność populacji docelowej oszacowano na poziomie 50 – 250 osób rocznie (min. 10, max. 1000), natomiast koszty inkrementalne realizacji ww. świadczenia oszacowano maksymalnie na 118,08 mln zł.

Zmiany wprowadzone projektowanym rozporządzeniem mają charakter doprecyzowujący i nie powodują zmiany zakresu świadczeń gwarantowanych w stosunku do tego, który obowiązuje w obecnym stanie prawnym. Dotychczas świadczenie było finansowane ze środków publicznych, jednakże z uwagi na brak możliwości realizacji tego świadczenia w kraju, terapia protonowa nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku przeprowadzana była na podstawie art. 42j ust. 1 ustawy.

Więcej: legislacja.rcl.gov.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH