MZ o sytuacji w onkologii: wdrażamy zmiany, pracujemy nad kolejnymi MZ o sytuacji w onkologii: wdrażamy zmiany, pracujemy nad kolejnymi. Fot. Archiwum

MZ podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości leczenia w onkologii i zmiany wskaźników dotyczących zachorowalności i umieralności - poinformowało PAP Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do raportu NIK.

Z opublikowanego w piątek (2 lutego) raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej, wyższa w Polsce jest także umieralność na nowotwory złośliwe.

"Choroby nowotworowe i choroby układu krążenia to dwie najczęstsze przyczyny śmierci Polaków. Skuteczna terapia zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć leczenie" - poinformowała PAP rzecznika MZ Milena Kruszewska, podkreślając potrzebę skutecznych programów badań przesiewowych, nowoczesnych, dostępnych leków i programów lekowych oraz wysokich standardów diagnostyczno-terapeutycznych.

Resort zdrowia podnosi m.in., że realizowany jest Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych; NFZ finansuje w każdym roku profilaktyczne badania cytologiczne i mammograficzne dla grup kobiet; uproszczono procedury związane z realizacją pakietu onkologicznego; zakwalifikowano nowe świadczenia gwarantowane; młodzi lekarze są zachęcani do podejmowania szkoleń specjalizacyjnych w dziedzinach onkologicznych, przewidywane jest stworzenie Narodowego Instytutu Onkologii.

Kruszewska przypomniała, że powstał Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024. Rocznie - jak przekazała - na Program przewidziane są środki w wysokości 250 mln zł. Działania dotyczą pięciu priorytetów: promocji zdrowia i profilaktyki nowotworów; profilaktyki wtórnej, diagnostyki oraz wykrywanie nowotworów; wsparcia procesu leczenia nowotworów; edukacji onkologicznej oraz wspomagania systemu rejestracji nowotworów.

Jak zaznaczyła, niezależnie od tego NFZ finansuje w każdym roku profilaktyczne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat oraz profilaktyczne badania cytologiczne dla kobiet w wieku 25-59 lat. "Będziemy weryfikować koszyk świadczeń gwarantowanych - onkologia i kardiologia są priorytetami" - wskazała Kruszewska.

Podkreśliła, że MZ pracuje nad modelem świadczenia kompleksowej opieki onkologicznej dla pacjentów z rakiem piersi, rakiem płuca, rakiem jelita grubego. "W pierwszej kolejności Agencja rozpoczęła prace nad utworzeniem modelu świadczenia kompleksowej opieki onkologicznej dla pacjentów z chorobami piersi - Breast Unit" - wskazała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH