MZ: nie ma ostatecznej decyzji ws. refundacji leku przeciwko szpiczakowi MZ informuje, że ostateczna decyzja w tej sprawie "nie została dotychczas wydana" Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W projekcie wykazu leków refundowanych na 1 marca 2018 r. nie ma leku na szpiczaka - pomalidomidu, o który walczą pacjenci. Ministerstwo Zdrowia poinformowało PAP w środę (21 lutego), że ostateczna decyzja w tej sprawie "nie została dotychczas wydana", a wersja projektu może się zmienić.

Na konferencji prasowej pt. "Jakość życia pacjentów ze szpiczakiem mnogim, jako chorobą przewlekłą", która w połowie lutego odbyła się w Warszawie, Wiesława Adamiec, prezes Fundacji Carita - Żyć ze Szpiczakiem przypomniała, że ok. 200 chorych na szpiczaka plazmocytowego w Polsce potrzebuje natychmiastowego dostępu do nowej opcji terapeutycznej, ponieważ finansowane w naszym kraju leki na ten nowotwór hematologiczny przestały już u nich działać.

Czytaj: Eksperci: lecząc chorych na szpiczaka musimy dbać o jakość ich życia

Obecnie, ze względu na zaawansowanie prac, chorzy najszybciej mogliby zyskać dostęp do pomalidomidu, należącego do leków immunomodulujących. Dlatego w ostatnich kilku miesiącach organizacje pacjentów intensywnie o to walczyły. Lek nie znalazł się jednak na liście leków refundowanych obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. Nie ma go również w umieszczonym we wtorek na stronach MZ projekcie wykazu, który zacznie obowiązywać od 1 marca 2018 r.

W odpowiedzi na pytania o zaawansowanie prac nad refundacją pomalidomidu dyrektor generalna Celgene Polska sp. z o. o. (producenta leku) Joanna Tomczak-Hałaburda wyjaśniła, że w trakcie negocjacji z MZ firma obniżyła cenę leku już o 50 proc.

- Ale ministerstwo ciągle jest nieusatysfakcjonowane, w związku z tym zaproponowaliśmy obniżenie kosztu leczenia innym lekiem - Revlimidem (lenalidomid - PAP) - dodała. Wskazała, że to umożliwi leczenie pacjentów jednym i drugim lekiem w ramach budżetu przeznaczonego na jeden produkt.

- Mało tego, zgodziliśmy się na to, że ten budżet nie będzie rósł - jeżeli będzie przekroczony, my oddamy te pieniądze. (...) Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co można było, żeby chorym pomóc, ale w tej chwili nasze możliwości się skończyły - zaznaczyła Tomczak-Hałaburda.

Odpowiadając na prośbę PAP o ustosunkowanie się do tej kwestii Danuta Jastrzębska - naczelnik Wydziału Obsługi Mediów w MZ poinformowała w środę, że w dniach 7 oraz 16 lutego 2018 r. w resorcie odbyły się spotkania z producentem pomalidomidu. "Wnioskodawca przedstawił wówczas nową ofertę dotyczącą warunków refundacji pomalidomidu. Ostateczna decyzja nie została dotychczas wydana" - wyjaśniła Jastrzębska.

Dodała, że projekt wykazu leków objętych refundacją od 1 marca 2018 r., który jest od 20 lutego dostępny na stronie internetowej MZ, nie jest wersją ostateczną i może ulec zmianie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH